iglidur i6-BLUE to nowy proszek do druku 3D w technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS) stworzony przez igus – niemieckiego producenta wysokowydajnych, przemysłowych polimerów. Materiał jest wyjątkowo odporny na ścieranie, bezsmarowy i bezpieczny dla żywności zgodnie z przepisami FDA i UE 10/2011.
igus twierdzi, że nowy materiał zwiększa bezpieczeństwo maszyn i systemów w przemyśle spożywczym i napojowwym. iglidur i6-BLUE w niczym nie ustępuje sprawdzonemu iglidur i6 pod względem wytrzymałości i właściwości ślizgowych oraz jest szczególnie odpowiedni do druku 3D ślimakowych kół zębatych, kół zębatych i połączeń zatrzaskowych.
Zdaniem producenta, coraz więcej inżynierów i projektantów oczekuje niebieskich materiałów do druku 3D z uwagi na to, że wydruki 3D z niego wykonane są dobrze widoczne, co zwiększa bezpieczeństwo żywności. Jeśli wydrukowany na drukarkach 3D element ulegnie uszkodzeniu, niebieskie fragmenty w produkcie są łatwo widoczne i można je szybko zidentyfikować za pomocą detektorów. Problem polega na tym, że w przypadku procesu selektywnego spiekania laserowego na rynku wciąż jest bardzo niewiele niebieskich materiałów do druku 3D, które są zarówno wytrzymałe, jak i odpowiednie dla żywności.
„Aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu, opracowaliśmy iglidur i6-BLUE, który jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi systemami do druku 3D do spiekania laserowego” — mówi Monika Gawryś, menadżer ds. produkcji addytywnej firmy igus Polska. „Niebieski, wysokowydajny polimer jest łatwy do wykrycia i odpowiedni do zastosowań z żywnością. W przeciwieństwie do konwencjonalnie produkowanych elementów spiekanych laserowo, iglidur i6-BLUE jest zgodny z wytycznymi higienicznymi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz przepisami UE 10/2011”.
Dzięki specjalnemu składowi materiałów, iglidur i6-BLUE jest również wytrzymały i odporny na ścieranie oraz ma doskonałe właściwości ślizgowe, co czyni go szczególnie przydatnym w druku 3D przekładni ślimakowych i zębatych przeznaczonych do maszyn w przemyśle spożywczym i napojów. Materiał jest odporny na temperatury od -40°C do +80°C. „Testy w naszym wewnętrznym laboratorium wykazały również, że drukowane w 3D koła zębate wykonane z iglidur i6-BLUE mają znacznie dłuższą żywotność niż te frezowane z polioksymetylenu (POM) i co najmniej dziewięć razy bardziej odporne na ścieranie niż PA12 (SLS)” – mówi Gawryś.
Ze względu na duże wydłużenie przy zerwaniu materiał nadaje się również do wytwarzania przyrostowego połączeń zatrzaskowych. Ponadto iglidur i6-BLUE zwiększa higienę maszyn dla przemysłu spożywczego i napojów. Mikroskopijne smary stałe są zintegrowane z materiałem i uwalniane automatycznie podczas ruchu, umożliwiając pracę na sucho przy niskim współczynniku tarcia. Eliminuje to potrzebę stosowania smarów, które przyciągają kurz i brud oraz mogą stanowić ryzyko zanieczyszczenia.
Producenci maszyn, którzy nie posiadają własnej drukarki 3D typu SLS, mogą skorzystać z usługi druku 3D firmy igus — bez minimalnej ilości zamówienia. „W przypadku komponentów specjalnych, prototypów i serii do 10.000 sztuk możemy skrócić czas dostawy z kilku tygodni do pięciu dni”, mówi Gawryś.
Źródło: materiały prasowe igus