Marie Langer – prezes EOS, niemieckiego producenta przemysłowych drukarek 3D typu DMLS i SLS oświadczyła dziś na platformie LinkedIn, że kierowana przez nią firma kończy współpracę handlową z klientami z Rosji. Ma to bezpośredni związek z zeszłotygodniowym atakiem putinowskiej Rosji na Ukrainę i trwającą cały czas eskalację operacji wojskowych wymierzonych przeciwko ludności cywilnej tego kraju. Langer podkreśliła, że jedynym odstępstwem od tej decyzji będą działania w obszarze aplikacji o charakterze humanitarnym lub medycznym.

W swoim poście, Marie Langer stwierdza, że w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji biznesowych tej decyzji, jednakże ważniejsze dla niej i kierowanego przez nią przedsiębiorstwa są wartości, wyznawane przez EOS. Firma otwarcie i oficjalnie staje po stronie Ukrainy, równocześnie zaznaczając, że jej decyzja nie jest skierowana do Rosjan, tylko reżimu sterowanego przez Władimira Putina i wszystkich podległych mufirm i instytucji.

EOS to jedna z największych i najbardziej zasłużonych firm w światowej branży druku 3D. Została założona w kwietniu 1989 roku przez dr Hansa Langera w Gräfelfing w Niemczech – małej gminie na południe od Monachium. Od 1990 firma rozwijała systemy drukujące z żywic światłoutwardzalnych w technologii SLA (stereolitografia), a jednym z jej pierwszych klientów było BMW. W ciągu kolejnych pięciu lat EOS wprowadził swój pierwszy system spiekania laserowego (SLS) na bazie proszków poliamidowych. W kolejnych latach firma rozwijała i produkowała nowe maszyny, w tym systemy do druku 3D z metalu, pracujące w technologii DMLS. Posiada oddziały we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Finlandii. W 2001 r. EOS otworzył swoją północnoamerykańską siedzibę w Novi w stanie Michigan.

Oryginalna treść wiadomości Marie Langer:

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like