Krakowski Sinterit jest jedną z najprężniej rozwijających się polskich firm z branży druku 3D. Kilkumilionowe dofinansowanie, które firma pozyskała na początku bieżącego roku pozwoliło na otwarcie nowego zakładu produkcyjnego oraz zapewniło środki na dalszy rozwój produktów.
Sytuacja spowodowana przez pandemię COVID-19 okazała się być dla ich drukarki 3D testem, który przeszła z powodzeniem. Ich najnowsza odsłona flagowego urządzenia, Lisa PRO okazała się urządzeniem, które można wykorzystać zarówno w procesie tworzenia zupełnie nowych produktów, jak i w produkcji niskoseryjnej.
Sinterit, mając na uwadze problem z niedoborem środków ochrony osobistej, rozpoczął produkcję specjalnych zaczepów, które z okularów ochronnych i kawałka plastikowej folii ochronnej mogą stworzyć przyłbicę, chroniącą przed zakażeniem drogą kropelkową. Tego typu przyłbice ochronne mogą być stosowane zarówno przez pracowników szpitali, jak i dystrybuowane w zakładach, w których nieprzerwanie trwa produkcja.
Pojedyncze urządzenie Lisa PRO może wydrukować nawet 2500 elementów w ciągu miesiąca, co umożliwia wyprodukowanie 1250 osłon twarzy. Sinterit wykorzystał swój park maszynowy do produkcji 4000 osłon twarzy i dostarczenia ich do szpitali w ciągu zaledwie kilku dni.
Firma zachęca swoich klientów do pomocy i drukowania 3D części potrzebnych szpitalom, ale przypomina jednocześnie o konieczności zabezpieczania ich firm i miejsc pracy. Specjaliści z firmy zwracają szczególną uwagę na komplikacje w łańcuchu dostaw, wynikające z obostrzeń, których celem jest ograniczenie tempa rozprzestrzeniania się wirusa. Własne urządzenie może zapewnić autonomię prototypowania i produkcji, gdy klasyczny łańcuch dostaw zostanie zaburzony. Konieczność szybkiego dostosowania się do sytuacji może wymagać nowych rozwiązań, takich jak stacjonarne urządzenie produkcyjne w własnej firmie.
Sinterit jest producentem desktopowych drukarek 3D, pracujących w technologii SLS, a swoje urządzenia przedstawia jako najbardziej dostępne rozwiązania do wytwarzania w technologii proszkowej, jakie kiedykolwiek istniały. Przy dziesięciokrotnie niższej cenie niż systemy przemysłowe, drukarki 3D Sinterit pozwalają na osiągniecie podobnej jakości. Nie wymagają również przemysłowej infrastruktury ani specyficznej wiedzy – druk 3D można rozpocząć szybko za sprawą szkoleń online prowadzonym przez Sinterit, w ramach wsparcia w sytuacji spowodowanej przez COVID-19.