Już za tydzień, we wtorek 10 kwietnia 2018 roku w Kielcach, rozpocznie się X-ta, jubileuszowa edycja targów Dni Druku 3D – największej imprezy targowej poświęconej technologiom przyrostowym w środkowej Europie. Wydarzenie potrwa trzy dni (do czwartku 12.04) i podobnie jak w ubiegłych latach odbędzie się na terenie Targów Kielce jako integralna część Przemysłowej Wiosny.
Oprócz technologii druku 3D, na innych halach targowych odbywają się w tym samym czasie m.in. targi technologii obróbki metali, spawalnictwa, technologii laserowych, technologii pomiarowych oraz innych związanych z przemysłem. Podczas ubiegłorocznej edycji targów, na siedmiu halach wystawiło się ponad 900 firm z 38 krajów, a wydarzenie odwiedził ponad 12.000 osób.
Sponsorem głównym X-tej edycji Dni Druku 3D został Integart – dystrybutor rozwiązań HP, a fundatorami producenci drukarek 3D – 3DGence, UBOT 3D i Atmat, producent filamentów F3DFilament oraz czołowy dostawca podzespołów do maszyn na świecie – igus.
Podczas targów będziemy świadkami kilku polskich premier maszyn i urządzeń. Po raz pierwszy oficjalnie zostanie zaprezentowany w Polsce system do druku 3D HP, pracujący w technologii Multi Jet Fusion. 3D Lab przedstawi polskiej publiczności swój atomizer do proszków metalicznych – ATO One. Niespodziankę szykuje także Atmat, który zapowiedział prezentację wydruku 3D o niespotykanej w Polsce i na świecie skali.
Na targach pojawi się sporo wysokobudżetowych systemów do druku 3D wykorzystujących w pracy proszki metaliczne, poliamidy, czy żywice światłoutwardzalne. 3D Lab oprócz autorskiego atomizera zaprezentuje kilka rozwiązań do druku 3D z metalu produkcji 3D Systems. Bibus Menos przedstawi rozwiązania DMLS i SLS produkcji EOS i Sintratec oraz szereg aplikacji wykonanych w innych technologiach jak PolyJet czy LCM (druk 3D z ceramiki). Polską myśl technologiczną w tym obszarze będzie reprezentować SondaSys – producent pierwszej polskiej drukarki 3D typu SLS w standardzie przemysłowym, który od niedawna rozwija też profesjonalne systemy do druku 3D z metalu i żywic światłoutwardzalnych w porozumieniu z firmą ZRapid.
Jednym z ciekawszych stoisk będzie też z pewnością stoisko firmy ISOTEK, która zaprezentuje superszybką drukarkę 3D drukującą z metalu niemieckiej firmy Gefertec. Segment usługowy będą reprezentować m.in. Materialise oraz Infinitech 3D.
Wśród polskich producentów drukarek 3D pojawią się m.in. wspomniani 3DGence, Atmat i UBOT 3D oraz 3D Printers, 7H7, Blixet, Monkeyfab, OMNI3D, Urbicum i Sinterit. Ta ostatnia firma przedstawi swój flagowy produkt – Sinterit Lisa, pierwszą drukarkę 3D typu SLS klasy desktop. Warto będzie też odwiedzić stoisko Vacu3d – producenta desktopowej termoformierki, która po raz pierwszy będzie prezentowana podczas targów w Polsce, w finalnej, wdrożonej do produkcji wersji.
Wśród dystrybutorów zagranicznych rozwiązań do druku 3D pojawią się m.in. CadXpert – dystrybutor Stratasys i Formlabs, ProSolutions – dystrybutor Stratasys, Filaments4U – dystrybutor Photocentric, Aemca – dystrybutor XYZPrinting oraz wielu innych. Na targach ponownie pojawi się także PRUSA RESEARCH – producent cenionych, czeskich drukarek 3D dla hobbystów i amatorów Original Prusa i3.
Podobnie jak w roku ubiegłym podczas trwania targów odbędzie się konkurs dla wystawców. Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce, przyzna nagrody za najlepszy produkt. W jej skład wejdzie prof. Grzegorz Budzik, prof. Marek Macko oraz dr Artur Szmit.
Podczas poprzednich edycji dużą popularnością cieszyło się seminarium organizowane przez SIT Polska i ProCAx. W tym roku do grona organizatorów dołączył IT Club. Cyklu wykładów pt. „Wybrane zagadnienia druku 3D” odbędzie się w godzinach od 9:30 do 16:00 w dniach 10 i 11 kwietnia. W czwartek 12 kwietnia o godzinie 11:00 rozpocznie się specjalnie przygotowany blok wykładów dla uczniów i nauczycieli.
Wieczorem 10 kwietnia wystawcy spotkają się na zamkniętej imprezie „Nocne rozmowy o Druku 3D”, gdzie we własnym gronie będą dyskutować o interesujących ich tematach.