Obie firmy ogłosiły, że Nano Dimension obejmie wszystkie akcje Desktop Metal. Wartość transakcji może wynieść nawet $183 mln. Yoav Stern, prezes Nano Dimension, widzi to przejęcie jako kolejny krok w drodze do zostania liderem w branży technologii addytywnych. Jest pewnego rodzaju podsumowanie długiej historii prób konsolidacji z udziałem Desktop Metal, Nano Dimension i Stratasys.

Jeszcze w 2022 roku Nano Dimension nabyło 12% akcji Stratasys, co wywołało spore wzburzenie w akcjonariacie Stratasys. W lutym 2023 Desktop Metal uruchamia program naprawczy mający na celu poprawę sytuacji finansowe firmy. Pisaliśmy o tym tutaj. W marcu 2023 Nano Dimension składa ofertę przejęcia Stratasys za $1.1 mld. Jeszcze w tym samym miesiące akcjonariusze Stratasys odrzuca ofertę od Nano Dimension. W kwietniu odrzuca dwie kolejne oferty od Stratasys opiewające kolejno na $1.2 mld i $1.22 mld. W maju 2023 Stratasys i Destkop Metal ogłaszają fuzję wartą ok. $1.8 mld. W czerwcu 2023 ofertę na zakup Stratasys składa 3D Systems. 30 czerwca Stratasys odrzuca ofertę 3D Systems. W lipcu 3D Systems składa kolejną ofertę, tym razem na $2 mld, która tym razem jest przez firmę poważnie rozważana. W między czasie trwają ciągłe próby przejęcia Stratasys przez Nano Dimension. We wrześniu Stratasys odrzuca ostatecznie ofertę 3D Systems skłaniając się ku umowie z Desktop Metal, która pod koniec miesiąca zostaje jednak zerwana.

Koniec tej przygody jest taki, że obie firmy, które zostały odrzucone przez Stratasys, łączą dzisiaj siły. Może się okazać, że koniec to wcale nie jest koniec i niedługo zobaczymy kolejne ruchy ze strony zarówno 3D Systems, jak i Stratasys. Zwrotów akcji wciąż może być sporo, więc warto zaopatrzyć się w popcorn.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Druk 3D