Już za tydzień, 26 marca 2019 r. rozpocznie się XI edycja targów Dni Druku 3D w Kielcach, organizowana na terenie Targów Kielce. Największe wydarzenie poświęcone technologiom przyrostowym i skanowaniu 3D w Europie Środkowo-Wschodniej potrwa trzy dni (wtorek – czwartek) i jak zawsze będzie obfitować w liczne wydarzenia towarzyszące. Targi odbędą się w HALI B. Wstęp jest wolny po wcześniejszej rejestracji.
Dni Druku 3D zostały na stałe przypisane do targów odbywających się pod jedną nazwą Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce. W tym samym czasie na siedmiu halach odbywają się targi: STOM-BLECH & CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, CONTROL-STOM, SPAWALNICTWO, EXPO-SURFACE, FLUID POWER, DNI DRUKU3D, TEIA oraz WIRTOPROCESY. W tym roku organizatorzy przewidują udział prawie 1000 Wystawców z 38 krajów oraz kilkanaście tysięcy zwiedzających. Współorganizatorem targów jest SIT Polska.
Każde targi są równoczesnym odzwierciedleniem i zapowiedzią tego co dzieje się w branży. Podczas tegorocznej edycji największy nacisk zostanie położony na technologie druku 3D z metali – zarówno pod względem liczby i doboru wystawców, jak i tematyki wykładów towarzyszących wydarzeniu.
Głównym Sponsorem wydarzenia została firma ATMAT. Zaprezentuje na swoim stoisku zabytkowy samolot Caudron CR, do którego we współpracy z Muzeum Lotnictwa w Krakowie drukuje brakujące elementy. Fundatorami targów zostały równocześnie firmy: igus, UBot, CadXpert, 3DGence oraz Bibus Menos. Pełna lista wystawców oraz mapa znajduje się na stronie Targów Kielce.
Konkurs Dni Druku 3D dla Wystawców
To już trzecia edycja konkursu, cieszącego się dużym zainteresowaniem Wystawców. Najlepsze produkty i usługi prezentowane podczas targów wybierze Niezależna Komisja składająca się z wybitnych specjalistów druku 3D w składzie:
- prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik – Politechnika Rzeszowska
- dr inż. Artur Szmidt – Politechnika Świętokrzyska
- dr inż. Tomasz Durejko – Wojskowa Akademia Techniczna.
Laureaci zostaną uhonorowani autorską statuetką.
Szkolenia i wykłady
DPS Software – czołowy dystrybutor i integrator rozwiązań CAD/CAM/CAE/PDM/ERP w Polsce, przygotował wspólnie z SIT Polska cykl szkoleń z zakresu obsługi oprogramowania SOLIDWORKS. Zajęcia praktyczne będą odbywać się przez dwa dni w czterech sesjach na sali konferencyjno-szkoleniowej w hali B:
- I sesja: 26 marca (wtorek), godzina 9.30 – 11.00
- II sesja: 26 marca (wtorek), godzina 14.00 – 16.00
- III sesja: 27 marca (środa), godzina 9.30 – 11.00
- IV sesja: 27 marca (środa), godzina 14.00 – 16.00
Ze względu na ograniczoną ilość stanowisk komputerowych należy wcześniej zarejestrować się pod adresem mailowym: [email protected].
Coroczne Seminarium „Wybrane Zagadnienia Druku 3D” zostało w tym roku poświęcone pod kątem technologii druku 3D z metalu, jednakże nie zabraknie prezentacji na temat innych, równie interesujących rozwiązań. Organizator szczególnie zachęca do wysłuchania wykładów o bionicznej trzustce i druku 3D porcelany.
26 marca 2019 – wtorek
11:20 – „Robotyzacja procesu postprocessignu wielkogabarytowego druku 3D” – Mateusz Góra, Krzysztof Hytroś (Prezes Zarządu, Kierownik Działu Produktów Seryjnych – ATMAT)
11:40 – „Binder Jetting – przemysłowy druk w metalu i piasku” – Krzysztof Bonczar (Colmex/ExOne)
12:00 – „Drukowanie 3D z metalu elementów protetycznych – problemy i nowoczesne rozwiązania” – Tomasz Bloch (INNTEC.PL)
12:20 – „Łowca androidów – kiedy dostaniemy bioniczną trzustkę? (zastosowanie i przyszłość druku 3D w medycynie)” – dr n. med. Marta Klak (fundacjabirn.pl)
12:40 – „Modelowo, wzorcowo, klasycznie. Dlaczego to już nie działa?” – Andrzej Burgs, Maciej Patrzałek (TRIS Group)
13:00 – „Zastosowanie technologii przyrostowych w utrzymaniu ruchu dla branży energetycznej” – Andrzej Zakręcki (3D Technology)
27 marca 2019 – środa
11:20 – „3DXpert For SOLIDWORKS oraz Live Parts – narzędzia inżynierskie w SOLIDWORKS, wspomagające Technologie Wytwarzania Addytywnego” – Bartłomiej Wojciechowski – DPS Software
11:40 – „Jak słoń w składzie porcelany. Zastosowanie druku 3D do kształtowania nie tylko kruchych obiektów ceramicznych” – Renata Bonter-Jędrzejewska
12:00 – „Vacuum Casting- ile wiesz? Ile chcesz się dowiedzieć?” – Maciej Patrzałek (Solveere/TRIS Group)
12:20 – „Laserowe wytwarzanie przyrostowe części metalowych – przykłady rozwiązań i aplikacji” – dr Bogdan Dąbrowski (Renishaw)
12:40 – „Laserowe technologie wytwarzania przyrostowego z proszków metalicznych” – dr inż. Bolesław Klein (Trumpf Polska)
13:00 – „Druk 3D z metalu z wykorzystaniem najbardziej ekonomicznej metody spawania łukowego i drutu” – Andrzej Głuszyński (Gefertec/IOSTEK)
13:20 – „Wykorzystanie chłodzenia komformalnego form w przetwórstwie tworzyw sztucznych” – Michał Pęczek (Specjalista ds. Systemów Wytwarzania Przyrostowego Bibus Menos)
28 marca 2019 – czwartek
sesja edukacyjna
11:00 – „Dlaczego utarte schematy nie kształtują wszechstronnych umysłów?” – Andrzej Burgs (Sygnis/TRIS Group)
11:45 – „Vacu3d – spektakularne udostępnienie technologii termoformowania dla każdego” – Janusz Wójcik (Vacu3d)
12:15 – „Henkel i technologie adhezyjne„- Tomasz Mikos (Henkel Polska)
12:35 – Ograniczenia rozwoju druku 3D/AM w Polsce
13:00 – „Dlaczego utarte schematy nie kształtują wszechstronnych umysłów?” – Andrzej Burgs (Sygnis/TRIS Group)
Rejestracja na wykłady odbywa się pod adresem mailowym: [email protected].
Sekcja dla hobbystów i amatorów druku 3D
Jak podkreślają to organizatorzy, Dni Druku 3D dużą wagę przykładają do wsparcia społeczności druku 3D, tworzonej przez pasjonatów nowych technologii, hobbystów i konstruktorów-amatorów. Sama impreza wywodzi się z tego środowiska, wiele osób tworzących lub współtworzących czołowe firmy z branży druku 3D stawiało w nim swoje pierwsze kroki.
W czwartek, 28 marca 2019, hobbyści tworzący polską scenę druku 3D zaprezentują swoje prace na specjalnie przygotowanym stoisku.
Jak co roku odbędą się tradycyjne „Nocne rozmowy o druku 3D„, którego uczestnikami są Wystawcy oraz zaproszeni Partnerzy Targów. Zaproszenia zostaną wręczone osobiście podczas pierwszego dnia targów.
Centrum Druku 3D jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz również: www.targikielce.pl, www.dnidruku3d.pl