Niemalże równo rok temu – 12 maja 2022 r., mieliśmy do czynienia z jedną z największych fuzji w historii branży druku 3D, gdy dwaj czołowi producenci desktopowych drukarek 3D – Ultimaker i MakerBot, ogłosili połączenie się w jeden, globalny koncern. Jednym z podmiotów uczestniczących w tej transakcji był Stratasys – właściciel MakerBota. Dziś mamy do czynienia z kolejnym, ale bez porównania większym wydarzeniem. Stratasys i Desktop Metal ogłosiły zawarcie ostatecznej umowy, w ramach której obie firmy łączą się w transakcji wartej ok. 1.8 miliarda dolarów, tworząc największy podmiot oparty wyłącznie o technologie przyrostowe, w całej historii światowego rynku druku 3D.

Umowa została ogłoszona późno w nocy, w środę 24 maja 2023 r. W opublikowanej informacji prasowej, firmy twierdzą, że do 2025 r. zamierzają wygenerować wspólnie 1,1 miliarda dolarów przychodów, ze znaczącym potencjałem wzrostu. Połączenie zostało jednomyślnie zatwierdzone przez Zarządy Dyrektorów obu firm. W ramach umowy fuzji akcjonariusze Desktop Metal otrzymają 0,123 zwykłych akcji Stratasys za każdą akcję zwykłą klasy A Desktop Metal. Reprezentuje to wartość około 1,88 dolarów za akcję klasy A Desktop Metal na podstawie ceny zamknięcia zwykłej akcji Stratasys wynoszącej 15,26 dolarów na dzień 23 maja 2023 roku.

Transakcja, która ma zostać formalnie sfinalizowana w czwartym kwartale 2023 roku, sprawi że istniejący akcjonariusze Stratasys będą posiadać około 59% łącznej firmy, a dawni akcjonariusze Desktop Metal – około 41% nowej firmy.

„To ważny dzień w ewolucji Stratasys” – powiedział dr Yoav Zeif, CEO Stratasys. „Połączenie z Desktop Metal przyspieszy naszą trajektorię wzrostu, łącząc dwóch liderów rynku, aby stworzyć globalnego dostawcę przemysłowych rozwiązań do produkcji addytywnej”. Ric Fulop – CEO Desktop Metal powiedział – „Jesteśmy podekscytowani, że możemy uzupełnić nasze portfolio produkcji metalu, piasku, ceramiki i rozwiązań do druku 3D w stomatologii ofertami polimerowymi Stratasys. Razem staramy się stworzyć jeszcze bardziej elastyczną ofertę z zróżnicowaną bazą klientów z różnych branż i zastosowań, aby długoterminowo prowadzić zrównoważony wzrost. Nie możemy się doczekać połączenia z Stratasys w celu osiągnięcia rentowności, jednocześnie prowadząc dalsze innowacje dla większej bazy klientów i zapewniając rozszerzone możliwości dla naszych pracowników.”

Wspólny komunikat prasowy Stratasys i Desktop Metal stwierdza, że transakcja łączy uzupełniające się portfele własności intelektualnej z ponad 3400 patentami i oczekującymi zgłoszeniami patentowymi. Firmy stwierdziły, że razem zainwestowały ponad 500 milionów dolarów w badania i rozwój (R&D) w ciągu ostatnich czterech lat, a połączona firma będzie miała jeden z największych zespołów badawczo-rozwojowych w branży, który będzie liczył ponad 800 naukowców i inżynierów.

Firmy oczekują, że po połączeniu wygenerują około 50 milionów dolarów dodatkowych oszczędności kosztowych rocznie do 2025 roku, dzięki redukcji kosztów sprzedaży, ogólnych i administracyjnych, zarządzania łańcuchem dostaw i optymalizacji procesów operacyjnych. Oczekuje się również, że połączona firma wygeneruje dodatkowe 50 milionów dolarów rocznych przychodów synergicznych do 2025 roku dzięki wspólnemu dostępowi do rynków.

Połączona firma ma na celu osiągnięcie 10-12% skorygowanego wskaźnika EBITDA w 2025 roku. Razem Stratasys i Desktop Metal miały 437 milionów dolarów gotówki i ekwiwalentów gotówkowych na koniec pierwszego kwartału 2023 roku, a firmy twierdzą, że ta transakcja przyspiesza „elastyczność finansową” połączonej firmy poprzez „dobrze skapitalizowany bilans” do napędzania przyszłego wzrostu.

Dr Zeif poprowadzi połączoną firmę jako dyrektor generalny (CEO), a Ric Fulop będzie przewodniczącym zarządu. Po zakończeniu transakcji zarząd połączonej firmy będzie składał się z 11 członków, pięciu z nich będzie wybranych przez Stratasys, a pięciu przez Desktop Metal, plus dr Zeif jako CEO. Przewodniczący Stratasys – Dov Ofer, będzie pełnił funkcję głównego niezależnego dyrektora połączonej firmy.

Transakcja ma zostać zakończona w czwartym kwartale 2023 roku i podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Stratasys i akcjonariuszy Desktop Metal, a także uzyskaniu pewnych zezwoleń rządowych i regulacyjnych.

Źródło: www.desktopmetal.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like