Na przykładzie opisywanej nie tak dawno duńskiej drukarki 3D Sculpto wspominałem, że producenci tego typu urządzeń coraz rzadziej są w stanie zaskoczyć nas jakimiś nowymi rozwiązaniami, zwłaszcza w zakresie kinematyki. Minęły raptem dwa tygodnie, a na rynku pojawiła się zapowiedź nowej maszyny, której osie napędzane są w układzie, z jakim w technologii FDM najprawdopodobniej jeszcze się nie spotkaliśmy. Jeszcze w tym miesiącu drukarka 3D Kappa zadebiutuje na Kickstarterze.
Producentem tego urządzenia jest, mający swoją siedzibę w Singapurze, Ionic3DP. Pomimo, że firma ta nie jest szczególnie, a właściwie to w ogóle, znana i jest to pierwsza opracowana przez nią drukarka 3D, to część tworzącego ją zespołu posiada wieloletnie doświadczenie w branży druku 3D, zarówno przy tworzeniu urządzeń pracujących w technologii FDM, jak i SLA.
To co od razu rzuca się w oczy w drukarce 3D Kappa, to układ napędzający jej osie. Zastosowano tutaj lekko zmodyfikowaną wariację na temat mechanizmu/połączenia Scotta-Russela. Jest to rozwiązanie stosowane często w przemyśle motoryzacyjnym, aby zapewnić precyzyjne ruchy liniowe manipulatorów robotycznych.
Oryginalna wersja tego rozwiązania składa się z dwóch ramion: krótkiego i długiego. Jeden z końców każdego ramienia zamocowany jest na pionowej belce, przy czym dłuższe ramię może się po niej przemieszczać, a krótsze jest przytwierdzone na stałe. Drugi koniec ramienia krótszego podpiera ramię dłuższe dokładnie w jego połowie. Umożliwia to jego precyzyjne i stabilne poruszanie się w górę i dół belki.
Modyfikacją wprowadzoną przez Ionic3DP jest dodanie drugiego, długiego ramienia, które ma za zadanie zwiększyć stabilność konstrukcji oraz zapewnić stałe, pionowe ułożenie dyszy drukarki w czasie jej przemieszczania się po obszarze roboczym.
Kappa, podobnie jak wiele konstrukcji z azjatyckim rodowodem, posiada budowę modułową i do klienta trafia w postaci wstępnie zmontowanej. Aby doprowadzić drukarkę 3D do stanu używalności wystarczy zaledwie pięć minut, w czasie których używamy zaledwie sześciu śrub.
Omawiana drukarka 3D jest dość kompaktowym urządzeniem. Przy wymiarach zewnętrznych rzędu 350 x 350 x 650 mm, udało się uzyskać 200 x 200 x 200 mm obszaru roboczego. Wysokość warstwy mieści się w zakresie 50-350 mikrometrów, a idealna prędkość druku to niezbyt szybkie 60 mm/s.
Tak jak wspominałem na wstępie Kappa pojawi się w tym miesiącu na Kickstarterze. Będzie można ją nabyć za około 220 $.
Źródło: www.3ders.org