Jednym z fundamentów Zortraxa, na którym producent oparł swoją ofertę w pierwszych latach działalności, był autorski, lecz zamknięty ekosystem, w skład którego wchodziły drukarka 3D, oprogramowanie i firmware oraz paleta materiałów do druku 3D. To podejście uległo zmianie w połowie 2017 roku, gdy firma oficjalnie udostępniła możliwość konfiguracji parametrów druku 3D w kontekście filamentów zewnętrznych dostawców dla urządzeń z serii M200 i M300. W kolejnych produktach było to nie tylko kontynuowane, lecz wręcz podkreślane, jak w przypadku chociażby modelu Zortrax M300 DUAL czy fotopolimerowej drukarki 3D Inkspire.
Ostatnim urządzeniem w ofercie, które wykorzystywało jedynie autorskie filamenty Zortrax pozostawał Inventure. Było to spowodowane faktem, że drukarka 3D korzystała z materiałów zamkniętych w formie kartridża, co w naturalny sposób ograniczało pracę z innymi materiałami. Teraz jednak ulega to zmianie! Opublikowane właśnie aktualizacje w oprogramowaniu Z-SUITE w wersji 2.11.2 i firmware do Inventure w wersji 1.4.0, umożliwiają nie tylko oficjalne stosowanie materiałów na szpulach (w tym również od zewnętrznych dostawców), lecz pozwala także na drukowanie tylko z jednej głowicy drukującej (domyślnie wydruki 3D zawsze powstawały z dwóch filamentów – budulcowego i podporowego, z którego tworzony był raft).
Inventure jest wyposażony w zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą. Po bokach ma kieszenie na kartridże z filamentami. Teraz można wydrukować zestaw uchwytów, które po zainstalowaniu w drukarce 3D umożliwią montaż filamentu nawiniętego na szpuli. Modele uchwytów można pobrać z biblioteki modeli 3D w Z-SUITE.
W oprogramowaniu pojawiła się funkcja „zewnętrzne materiały”, gdzie można ustawić parametry filamentów. Można też oczywiście wybrać jeden z obsługiwanych przez drukarkę 3D filamentów Zortraxa. Kartridże są oczywiście w dalszym ciągu obsługiwane. Dedykowane filamenty obsługiwane przez Zortrax Inventure w trybach jedno- i dwugłowicowym:
Tryb jednogłowicowy: Z-NYLON, Z-ULTRAT, Z-PETG, Z-GLASS, Z-PLA
Tryb dwuogłowicowy: Z-PETG, Z-PLA, Z-ULTRAT Plus, Z-SUPPORT Premium
Niezależnie od druku 3D z filamentów na szpulach, Zortrax Inventure może teraz pracować w trybie jednogłowicowym. Z jednej strony ta opcja została wprowadzona w celu optymalizacji czasu i kosztów wydruków 3D o prostej geometrii – w poprzednim trybie, Inventure zawsze drukował raft z materiału podporowego, podobnie jak wszystkie, nawet najprostsze podpory. W tej chwili można z tego zrezygnować i drukować wybrane detale tylko z użyciem jednej głowicy. Z drugiej strony otwiera to drogę do drukowania z materiałów, które nie współpracują dobrze z materiałami podporowymi rozpuszczalnymi w wodzie, pokroju nylonu.
Z-SUITE 2.11.2 pozwala również ustawiać parametry dla raftu i pierwszej warstwy modelu oraz edytować supporty, co wcześniej nie było dostępne dla Inventure. Oprócz prędkości druku i gęstości raftu można z niego w ogóle zrezygnować, co jest dość ciekawą opcją, gdyż Inventure posiada gładki stolik roboczy, wykonany z tworzywa sztucznego – nie ma więc tu problemu typowego dla użytkowników modeli M200 Plus i M300 Plus, gdzie stoły są perforowane.
Oprócz zmian dedykowanych do Zortrax Inventure, w aktualizacji do Z-SUITE wprowadzono szereg dodatkowych zmian zwiększających wydajność i poprawiających stabilność. Narzędzie do Optymalizacji Rotacji Modelu dla Zortrax Inkspire zostało poprawione tak aby zapewnić gładsze powierzchnie w modelach. Nowa opcja „Force Print” („Wymuś drukowanie”) pozwala rozpoczęcie drukowania nawet jeśli załadowany do drukarki 3D materiał nie odpowiada temu, z jakim został przygotowany plik .zcodex. Skrócono także czas cięcia modeli z dużą liczbą detali. Pełna lista zmian w oprogramowaniu Z-SUITE 2.11.2 i firmware do Inventure w wersji 1.4.0 znajduje się na stronie Zortrax.
Na koniec ważna informacja dla użytkowników komputerów Apple: Z-SUITE 2.11.2 jest zoptymalizowany dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS do wersji Mojave. Korzystanie z oprogramowania w systemie Mac OS Catalina nie jest zalecane.
Źródło: www.zortrax.com