Kompendium materiałów do druku 3D – PET-G

PET-G zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników drukarek 3D. Zawdzięcza ją swoim właściwościom, które czynią go świetną alternatywą dla innych powszechnie używanych w niskobudżetowym druku 3D materiałów takich jak ABS i PLA. Czym się od nich różni?

PET-G to kopolimer poli(tereftalanu etylenu), który znamy głównie jako tworzywo do produkcji opakowań dla produktów spożywczych, z glikolem etylenowym. Połączenie tych dwóch substancji skutkuje uzyskaniem termoplastu o właściwościach różniących się od tych cechujących zwykły PET w butelkach na napoje. Dzięki dodatkowi glikolu polimer świetnie nadaje się do wykorzystania między innymi w technologii FFF. Podlega recyklingowi podobnie, jak PET.

Materiał ten łączy najbardziej pożądane cechy ABS i PLA. Przede wszystkim dzięki bardzo dobrej przyczepności warstw jest bardziej wytrzymały, a wydruki pod naciskiem okazują się być dość elastyczne. Oprócz tego cechuje się niewielkim skurczem materiału, więc chociaż wskazane jest używanie podgrzewanego stołu, aby zapobiec odklejaniu się wydruków, możliwe jest drukowanie na urządzeniu niewyposażonym w zamkniętą komorę roboczą. Wśród innych zalet często wymienia się też bardzo dobrą dokładność wymiarową wydruków.

Pomimo atrakcyjnego zestawu cech pozytywnych, PET-G nie jest wolny od wad. Należy tutaj wymienić swoistą kruchość, przez którą wydruki pod wpływeem uderzenia mogą pękać. Właściwość ta jest pogłębiana przez niewłaściwe dobranie parametrów druku – jak zbyt mocne chłodzenie lub zbyt wysoka temperatura ekstrudera. Pęknięciu, które rzadko przebiega wzdłuż warstw, towarzyszy duża ilość odłamków.

Wśród użytkowników niskobudżetowych drukarek 3D PET-G ma opinię dość łatwego w druku 3D – ze względu na mały skurcz, niewielką wrażliwość na szybkie schładzanie wydruku i dobre przyleganie do stołu. Drukuje się z niego w temperaturze w zakresie około 230-250°C. Wydziela bardzo niewielką ilość lotnych związków organicznych bez wyczuwalnego zapachu. Podczas usuwania podpór, ze względu na odłamki, wskazane jest zachowanie ostrożności.

PET-G z uwagi na swoją transparentność często wykorzystywany jest do druku 3D ozdobnych wazonów czy butelek

Polimer ten bardzo dobrze się sprawdzi do druku różnego rodzaju uchwytów i elementów mechanicznych. Można go szlifować i wiercić w nim otwory. Jest odporny na działanie chemikaliów, w tym i rozpuszczalników oraz względnie odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego i wilgoci. Maksymalna temperatura użytkowa przedmiotów wykonanych z PET-G to około 70°C – wystawione na wyższe temperatury mogą zacząć mięknąć. Ponieważ PET-G naturalnie jest przejrzysty, na rynku dostępne są filamenty transparentne umożliwiające wykonywanie półprzejrzystych obiektów w różnych kolorach.

Ze względu na wysoką odporność na działanie chemikaliów i wytrzymałość temperaturową do około 70°C , PETG może być używany do produkcji przejściówek do masek dla ratowników medycznych. W trakcie dezynfekcji wiele procedur wymaga podgrzania elementów do temperatury powyżej 60°C, dlatego inny materiał o niższej wytrzymałości temperaturowej (np. PLA) może nie być odpowiednim.

Ceny filamentu w Polsce mieszczą się w granicach 70-190zł/kg.

Scroll to Top