Przedstawiciele branży druku 3D udowodnili, że technologie przyrostowe pozwalają w ekspresowym tempie produkować elementy, na które zapotrzebowanie pojawiło się zaledwie kilka dni temu. Udowadniają to wolontariusze, którzy masowo drukują 3D elementy przyłbic ochronnych. Nie jest to jednak jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie - specjalnie przystosowana maska ochronna.

Nasz czytelnik, Przemysław Stachura zgłosił się do redakcji Centrum Druku 3D, informując, że udało mu się zaprojektować model 3D. Jest nim przejściówka z budowlanej maski ochronnej do specjalnego rodzaju filtrów do respiratora. Model szybko przykuł uwagę m.in. ratowników medycznych, którzy wyrazili chęć korzystania z rozwiązania.

Im popularniejszy stawał się projekt Pana Przemysława, tym więcej ludzi wyrażało zainteresowanie, dlatego autor stworzył listę, na którą mogą wpisywać się zarówno osoby szukające przejściówek do masek ochronnych, jak i Ci, którzy, mogą je wykonać.

Poniżej kilka szczegółowych informacji, jakich udzielił nam Pan Przemysław:

Magdalena Przychodniak: Skąd pomysł na takie rozwiązanie?

Przemysław Stachura: Dotychczas wielu ratowników medycznych stosowało uniwersalne maski, na które nakładali filtry chroniące ich przez chorobami zakaźnymi. Filtry te są standardowo produkowane przez tych samych producentów masek i są dozwolone przez odpowiednie wytyczne.  W obecnej sytuacji, związanej z COVID-19, zaczęło brakować filtrów (lub stały się bardzo drogie), natomiast maski są w posiadaniu ratowników. Jednocześnie, dostępne są wciąż filtry DAR, które standardowo są używane na portach wdechowych i wydechowych respiratorów. 

Łukasz Jackowiak , ratownik medyczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie, wpadł na pomysł, żeby stworzyć przejściówkę, która umożliwi połączenie dostępnej maski z dostępnymi filtrami DAR. Jako że słyszał, że we Włoszech druk 3D znalazł zastosowanie przy wytwarzaniu różnorakich brakujących elementów medycznych, skontaktował się ze mną jako specjalistą od druku 3D. Model udało się zaprojektować i wydrukować 3D w zaledwie kilka godzin. Maska ochronna była gotowa do użycia.

MP: Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

PS: Maska ochronna jest używana przez ratowników medycznych, którzy jeżdżą do chorych, którzy potencjalnie mogą być zakażeni. Z powodu braku sprzętu, obecnie dostępne standardowe maseczki niewystarczająco chronią ich przed wirusem. Użycie takich masek, które idealnie przylegają do twarzy, jest kluczowe. Rozwiązanie jest stosowane od dwóch dni i póki co z takim zastosowaniem się spotkałem, choć niewiadomo jak będzie dalej wykorzystywane. Niemniej jednak, główny focus obecnie to ochrona  medyków.

maska-ochronna-covid19
MP: Jaka maska ochronna będzie kompatybilna z zaprojektowaną przejsciówka?

PS: Typów masek, jest w użyciu sporo. Obecnie zaprojektowane są przejściówki kompatybilne z dwoma typami masek. Jedna do wszelkich masek firmy 3M pokazanej w linku powyżej, a druga do dostępnej w Decathlonie maski snorklingowej). Zgłaszają się jednak lekarze z całej polski z innymi typami, prosząc o zaprojektowanie stosownej przejściówki. Dlatego stworzyliśmy listę, na której osoby posiadające drukarki mogą zaznaczyć gotowość do przygotowania nowych typów przejściówek, po uprzednim dostarczeniu w celu dokładnego dopasowania elementu do maski. Już niebawem pojawia się trzy nowe projekty.

MP: Czy rozwiązanie zostało przetestowane?

PS: Maska ochronna została przetestowana pod kątem drożności tzn. czy konstrukcja przejściówki w jakikolwiek sposób blokuje przepływ powietrza i czy trudniej się przez to oddycha. Wszelkie testy przeprowadzone w Szpitalu Wolskim przez wspomnianego ratownika medycznego poszły pomyślnie. Oni już w całym teamie używają tego kompletu i jeżdżą z nim w teren.

Więcej informacji na temat projektu w poście na grupie Prehospital blog.

POBIERZ PROJEKT

Przechodząc do realizacji projektu przejściówki do maski, warto pomyśleć nad doborem odpowiedniego tworzywa. Musi ono spełnić wymagania funkcjonalne, a przy tym być łatwe w sterylizacji. Materiałem, który posiada wysoką odporność na działanie chemikaliów i wytrzymałość temperaturową do około 70°C jest PETG. W trakcie dezynfekcji wiele procedur wymaga podgrzania elementów do temperatury powyżej 60°C, dlatego inny materiał o niższej wytrzymałości temperaturowej (np. PLA) może nie być odpowiednim do tego zastosowania.

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  22 Comments

  1. Podrzucę tylko informację – projekt przechodzi kolejne rewizje i poprawki żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i ergonomię pracy – dlatego powstała kolejna wersja stworzona przez inny zespół (jestem w nim projektantem), która rozwiązuje kilka problemów, które posiada pierwszy projekt. O tym adapterze można poczytać na Prehospital Blog czy na stronie PARAMEDiC Poland Ratownictwo, a bezpośredni link jest tutaj: https://grabcad.com/library/3m-mask-to-dar-filter-adapter-2

   1. Hej,

    Czy testowaliście przejściówkę pod kontem szczelności? Wielu ludzi drukuje je teraz w technologii FDM która ze swojej natury jest porowata i dla pewnych ustawień oraz filamentów wydruk może być jak sito. Może okazać się że przez przejściówkę do wnętrza maski dostaje się poowietrze omijając filtry.
    W przypadku druku FDM takie elementy koniecznie muszą być uszczelnione (np aceton w przypadku absu, lakierowanie, etc). Proszę o kontakt, chętnie podzielę się doświadczeniem w tej materii.

    1. Cześć,
     Drukowaliśmy z PLA używając dyszy 0,6mm – rezultat: sito.
     Zmiana dyszy na 0,4 oraz materiału na PET zapewniły szczelność przejściowek.

  2. Dzień dobry. jestem lekarzem pracującym w oddziale Intensywnej Terapii. interesuje mnie Państwa przejsciówka, Jeszcze nie wiem w jakiej ilości. W jaki sposób można ją nabyć ? Proszę o kontakt.

   1. Dzień dobry dysponujemy maskami, adapterami i filtrami do nich
    Kontakt 888380360

  3. to podłączcie jeszcze do takiej maski pompkę (pompka do materacy na baterie )która będzie cały czas tłoczyła powietrze do maski .

   1. Polecam poczytać karty katalogowe filtrów DAR np. COVIDIEN BARRIERBAC.
    Zakres objętości oddechowej dla BARRIERBAC jest to 300-1500ml, dla BARRIERBAC S – 150–1200ml.
    Opór przepływu dla BARRIERBAC – od 0,6 do 2,6 mm H2O i od 0,8 do 3,7 mm słupa wody dla BARRIERBAC S opór zależy od prędkości przepływu czyli strumienia objętościowego powietrza (tutaj w l/min)
    Jednym zdaniem – da się oddychać :-))) powiem więcej: przy zainstalowanych dwóch filtrach w masce 3M np 6200 lub 6300, opory przy oddychaniu są NIEZAUWAŻALNE…

    1. Dodaj rowek na wydrukowanych króćcach i oringi …
     Te króćce dłuższe by się przydały …
     W filtrach przyciąć króciec ssawny po co takie długie anteny aby coś zahaczyć …
     PROJEKT SUPER A NIEDAWNO za filtry do tej maski 37 zł płaciłem siąść i płakać …

  4. witam czy do masek tych do nurkowania robicie juz adaptory?

  5. Dla ratownikow dostarczamy takie elementy za darmo. Mam ponad 100kg filamentu i 4 drukarki pracujace 24/7

   1. Czy istnieje możliwość wysyłki do Katowic ?
    Możemy się jakoś skontaktować?

   2. Czy mogę prosić o projekt. Mam 2 drukarki i drukuję przyłbice w ramach grupy z Częstochowy.

   3. Witam jestem ratownikiem i posiadam maskę 3M chciałbym nabyć takie przejściówki jak to mogę załatwić

  6. Witam, a gdzie mogę taką maseczkę kupić?

  7. Witam. Mam maskę do nurkowania z okrągłą rurka sredn. 4cm.
   Jaka jest szansa na adaptery do filtrów antybakteryjny , tych jakie są do resporatora.
   Proszę o info o cenę i czas oczekiwania. Czy byłaby możliwość wysyłki do Katowic?

  8. Witam .Czy można zakupić przejściówki ? Czy istnieje możliwość wysyłki?

  9. Może kogoś zainteresuje taka idea
   https://youtu.be/jNLMn8FqmNg

  10. Cześć, piszę w imieniu narzeczonej, która pracuje na SOR. Mamy maske 3m 6100 w rozmiarze S. Chcielibyśmy zapytać czy jest tutaj ktoś kto mógłby odpłatnie wydrukować kilka par przejściówek do tego typu maski z materialu PET oraz rozmiaru dyszy 0.4mm (kilka komentarzy wcześniej bylo napisane, ze jest to bezpieczny materiał i nie jest porowaty). PROSZĘ o informacje na moj adres email. Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia!

   1. [email protected] – mozliwe, że będę w stanie zrobić takie adaptery

  11. Witam
   Czy są dostępne przejściówki do masek secura 3000?. Bylibyśmy zainteresowani. Dziekuje za odpowiedź.

  12. Podpowiedź dla medyków.
   Na allegro dostaniecie adaptery do masek 6200, taniej niż na print4medic.
   Skoro na allegro jest taniej, to wynika z tego że 'pomocni drukarze wolontariusze’ też chcą zarobić na pandemi, wstyd… Co za kraj…

  Comments are closed.

  You may also like

  More in Projekty 3D