Amatorskie drukarki 3DNews

Koniec MójRepRap.pl

MójRepRap.pl – jedno z dwóch najstarszych i najważniejszych for internetowych poświęconych drukarkom 3D w Polsce przestało istnieć. Swój żywot zakończyło po cichu, przez nikogo niepokojone, bez pożegnania, bez pogrzebu, bez stypy… Zostało po prostu wyłączone. Wraz z forum zamknięta została także strona internetowa prawnego właściciela forum – firmy 3NOVATICA, swego czasu czołowego producenta desktopowych drukarek 3D w kraju.

Założone w 2012 roku forum było przez kilka kolejnych lat kuźnią rodzimych talentów w obszarze desktopowego druku 3D typu FDM / FFF. To tu i na konkurencyjnym RepRapForum.pl swoje pierwsze kroki stawiali przedstawiciele większości firm produkujących i/lub sprzedających drukarki 3D i filamenty w Polsce. Tutaj prezentowane były wszystkie prototypy powstających urządzeń, wymieniano uwagi i opinii na temat ich konstrukcji, to tu organizowali się uczestnicy pierwszych edycji Dni Druku 3D w Kielcach. Stąd czerpali wiedzę i inspirację kolejni amatorzy niskobudżetowego druku 3D w kraju.

Twórcą forum był Krzysztof Dymianiuk – legenda środowiska reprapowego i właściciel Unique Design, pierwszej firmy produkującej drukarki 3D w Polsce. W 2014 r. wspólnie z biznesmenem Robertem Postułą, przekształcił ją we 3NOVATICA, producenta popularnych drukarek 3D GATE i FLEXA. Niestety współpraca obydwu wspólników nie układała się jak trzeba – w kwietniu 2016 roku Dymianiuk odszedł ze spółki, a sama 3NOVATICA zaczęła podupadać… Przez dwa kolejne lata próbowano znaleźć na nią kupca – do sprzedaży trafiło także samo forum.

Jak na razie forum nie działa. Nie wiadomo czy kiedykolwiek i w jakiejkolwiek formie wróci?

ZOBACZ: Forum MójRepRap.pl wystawione na sprzedaż
ZOBACZ: Śmieszne jak sprawy się poukładały…
ZOBACZ: Krzysztof Dymianiuk – życie po 3NOVATICE

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like