Tetra Pak – szwajcarski producent dobrze wszystkim znanych kartonów do napojów, od lat bardzo mocno angażuje się w ochronę środowiska. Główne działania na tym polu do zwiększanie zdolności przetwarzania odpadów z opakowań, których jest głównym producentem.
Mogłoby się wydawać, że karton, to po prostu karton, ale nic bardziej mylnego. Niezbędnym elementem każdego opakowania na napoje jest wewnętrzna ochronna warstwa z aluminium oraz z folii z polietylenu, łącznie potocznie nazywane „polyAl”. To właśnie obecność „polyAlu” jest źródłem największych wyzwań w kompleksowym recyklingu kartonów spożywczych. Obecnie w Unii Europejskiej funkcjonuje dwadzieścia wyspecjalizowanych zakładów poddających obróbce kartony spożywcze, spośród których zaledwie siedem poddaje „polyAl” dalszej obróbce, a który to ma ogromny potencjał jako surowiec.
Inwestycyjna ekspansja w Tetra Pak w wielu krajach Europy skupia się przede wszystkim na zwiększaniu zdolności odzysku polietylenu i aluminium z kartonów. W ciągu kilku lat zdolności te mają osiągnąć ponad 40 tyś. ton. Drugim filarem inwestycji Tetra Pak są technologie pozwalające na zagospodarowanie „polyAlu”. Po odseparowaniu go od kartonu, przerabiany jest on w granulat, który może być poddany obróbce cieplnej, np. we wtryskarce i służyć do produkcji mebli ogrodowych, czy palet transportowych. Może również posłużyć do produkcji filamentu.
Tetra Pak nawiązał współpracę z Ecorevive oraz Maip Compounding, które dwie stworzyły markę ALFAPAK 3D, czyli właśnie filament z „polyAlu”. Warto wspomnieć, że Maip Compounding jest właścicielem marki i sklepu Filoalfa, który zajmuje się produkcją oraz komercjalizacją tego materiału.
Nie korzystaliśmy jeszcze z tego materiału, ale producent zapewnia, że wyróżnia się wysokimi parametrami technicznymi, między innymi za sprawą domieszki włókien węglowych.
Źródło: www.tetrapak.com