KTH opracowuje nowe, biodegradowalne tworzywa sztuczne oparte o drewno

Tworzywa sztuczne stosowane w elementach wyposażenia domów i materiałach budowlanych można zastąpić nowym rodzajem biodegradowalnego tworzywa sztucznego na bazie drewna o częściowo strukturalnej wytrzymałości. W przeciwieństwie do znakomitej większości powszechnie stosowanych tworzyw termoplastycznych, materiał ten można rozłożyć bez szkody dla środowiska. Został on opracowany przez naukowców z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie – jedną z wiodących europejskich uczelni technicznych i inżynieryjnych.

Jednym z celów rozwoju odnawialnych kompozytów drzewnych jest stworzenie materiałów wystarczająco wytrzymałych, aby zastąpić materiały oparte o paliwa kopalne. Muszą być one również zrównoważone lub powstawać w cyklu gospodarki o obiegu zamkniętym. „Biodegradowalność umożliwia cyrkularność” – mówi Peter Olsén, naukowiec z KTH – „poprzez degradację plastiku włókna mogą zostać poddane recyklingowi, a składniki chemiczne z plastiku ponownie wykorzystane”.

Wysoka zawartość włókien jest kluczem do zwiększenia wytrzymałości materiałów takich jak włókno szklane, ale trudno jest dostarczyć biodegradowalny kompozyt drzewny bez intensywnych uszkodzeń cieplnych w procesach ich mieszania w stanie stopionym. Olsén i jego współpracownicy z KTH ogłosili, że znaleźli sposób na dostarczenie zarówno wysokiej zawartości błonnika, jak i zdolności do rozkładu.

„Nikt wcześniej nie był w stanie wyprodukować biodegradowalnego tworzywa sztucznego o tak wysokiej zawartości włókien, przy jednoczesnym dobrym rozproszeniu i niskim uszkodzeniu włókien” — mówi Olsén – „umożliwiło to radykalną poprawę właściwości materiału w porównaniu z poprzednimi próbami”. Aby uzyskać wyższą zawartość włókien, naukowcy połączyli chemię polimerów z technologią procesową podobną do tej stosowanej w przypadku kompozytów z włókna węglowego.

Źródło: www.kth.se
Zdjęcie: www.pixabay.com

Scroll to Top