Lamborghini to kolejny producent z branży automotive, który zdecydował się pomóc w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na sprzęt medyczny. Wcześniej, w projekt druku 3D masek dla Politechniki Czeskiej zaangażowała się Škoda Auto – dzięki wsparciu, możliwe jest drukowanie 3D nawet 60 dodatkowych sztuk dziennie.
Włoski producent luksusowych samochodów udostępnił zasoby sprzętowe swojego działu badań i rozwoju, aby tworzyć płaca testowe, będące niezbędne w procesie testowania i walidacji respiratorów. O wymaganiach stawianych respiratorom oraz drodze, jaką musi przejść urządzenie zanim trafi do użytku przeczytacie w artykule „Ważne stanowisko w sprawie “respiratorów” amatorskiej produkcji„.
Testowe płuca drukowane są 3D na urządzeniu HP Multi Jet Fusion 4200 na potrzeby SIARE Engineering International Group, wiodącego włoskiego producenta respiratorów. Takie urządzenia pozwolą na przeprowadzenie wstępnej oceny wydajności respiratora zanim wejdzie w końcowy etap testów, w który niezbędny jest certyfikowany sprzęt pomiarowy. Jednocześnie, urządzenia drukowane 3D przez inżynierów Lamborghini skrócą czas oczekiwania na nowe urządzenia, co jest szczególnie istotne, kiedy popyt na respiratory jest tak wysoki.
W zaledwie dwa tygodnie w laboratorium prototypowania Lamborghini zaprojektowano i wydrukowano 3D testowe płuco. Projekt przeszedł niezbędne prace optymalizacyjne, po czym został zatwierdzony i dopuszczony do użytku specjalistów z SIARE Engineering International Group. Jedna drukarka 3D pozwala na stworzenie 18 sztuk urządzenia tygodniowo z dokładnością 0,08 mm.
To nie jedyny sposób wsparcia, jaki w czasach pandemii świadczy Lamborghini. Pracownicy firmy szyją wielorazowe maski ochronne dla pracowników lokalnego szpitala. Jak mówi Stefano Domenicali, prezes Automobili Lamborghini, w obecnej sytuacji firma czuje potrzebę pomocy w opanowaniu rozprzestrzeniania się wirusa i pomocy w walce z skutkami zarażeń. Lamborghini zdecydował sę wesprzeć szpital Sant’Orsola-Malpighi, instytucję, z którą od lat współpracują, zarówno poprzez profesjonalne doradztwo w zakresie promocji programów ochrony zdrowia pracowników, jak i w projektach badawczych.
Do tworzenia masek wykorzystują również drukarki 3D Carbon, które dotychczas służyły do tworzenia elementów ich wyposażenia samochodów. Teraz, drukują części ochronnych przyłbic – urządzenia w ich zakładzie produkcyjnym są w stanie drukować 3D nawet 200 przyłbic dziennie.
Źródło: lamborghini.com, 3dprint.com