Mocny na rynku fotopolimerowych żywic Photocentric Ltd. debiutuje ze swoim nowym urządzeniem do druku 3D z żywic światłoutwardzalnych, wchodząc tym samym na rynek druku 3D. Ustanowiona cena ich drukarki 3D jak i samych żywic całkowicie deklasyfikuje konkurencję.
Photocentric Ltd. to specjaliści z Anglii i Ameryki w dziedzinie przemysłowego i użytkowego zastosowania fotopolimerów. Ich produkty głęboko penetrują głównie branże stemplarską i flexografię. Swoją wiedzę chemiczną i technologiczną, a także bazę produktową, wykorzystali więc do wejścia na nowy rynek – druku 3D. Pierwsze posunięcie Photocentric to wypuszczenie niewiarygodnie taniej drukarki 3D o wysokiej rozdzielczości, działającej w ich autorskiej, opatentowanej technologii Daylight Polymer Printing (DPP). Jednocześnie z urządzeniem premiery doczekały się równie tanie żywice dedykowane zarówno do ich nowatorskiej technologii jak i systemów DLP i SLA.
Liquid Crystal jest dostępna w cenie 799 dolarów, 699 euro lub 499 funtów, co brzmi szokująco w porównaniu np. z popularnym Formlabs 1+ ($2799) czy jego nową wersją Form 2 ($3499). Balans zaburzają również ceny samej żywicy zostając na poziomie $50 (1.2 kg) zarówno dla tych współpracujących z technologią DPP, a także przeznaczonych do DLP czy tych wykorzystujących światło lasera (jak np. wspomniany Formlabs 1+/2). Dla porównania Formlabs oferuje swoją żywicę w cenie od $150 do $300 za 1 litr. Skąd tak niskie ceny Photocentric?
Zdjęcia zdobyte od producenta pokazują, że jakość wydruków jest wyraźnie obiecująca (słynna wieża ma niecałe 6 cm wysokości) – cena nie została więc okupiona niską jakością wydruków. Kluczem okazuje się wiedza technologiczna i doświadczenie producenta Liquid Crystal w zakresie fotopolimerów oraz ugruntowanej pozycji jako ich producenta. Po pierwsze, kontrolowanie pierwszej pozycji w łańcuchu dostaw i pominięcie marży dystrybutorów pozwala skutecznie obniżyć cenę końcową produktu. Po drugie wiedza, a więc własna technologia Daylight Polymer Printing.
System DPP opiera się na bardzo tanich (w porównaniu do rozwiązań DLP i SLA) wyświetlaczach LCD, a właściwie emitowanych przez nie światła dziennego, które to odpowiada za polimeryzację żywicy. Inne technologie wykorzystują w tym celu kombinację światła dziennego oraz UV, których wiązka jest zdecydowanie bardziej intensywna. Przewagą Photocentric jest ich doświadczenie w zakresie żywic – udało im się stworzyć taką mieszankę, która doskonale koresponduje z długością fali światła dziennego emitowanego przez wyświetlacz LCD i jej intensywnością. W ten sposób znacznie uprościli proces druku 3D w żywicy (polimeryzacji).
Obecnie pracujemy nad tym, aby Photocentric wysłał do nas próbkę swoich wydruków 3D, tak żebyśmy mogli zestawić ich jakość i precyzję choćby z wydrukami z redakcyjnego Formlabs 1+. Jednak zdjęcia pokazują, że 6 cm wydruk w niczym nie odstaje od wspomnianego SLA. Czyżby rynek żywicznych drukarek 3D miał przeżyć mocną perturbację zanim pojawi się technologia CLIP?
Pierwsze urządzenia trafią do odbiorców w pierwszych tygodniach grudnia 2015 r.
Źródła: Photocentric, 3DPI
Zdjęcia: www.photocentric3d.com