Lithoz wprowadza na rynek wielkoformatową drukarkę 3D do ceramiki

Lithoz – austriacki producent przemysłowych drukarek 3D do ceramiki, wprowadził na rynek nowe, wieloformatowe urządzenie o nazwie CeraMax Vario V900. Drukarka 3D może produkować relatywnie duże jak na precyzyjną ceramikę części o grubych ściankach i pełnej gęstości przy użyciu ceramiki tlenkowej i beztlenkowej, w tym ciemnej ceramikiw postaci węgliku krzemu.

Drukarki 3D Lithoz wykorzystują w pracy technologię LIS (Laser Induced Slipcasting), która umożliwia druk 3D aplikacji przy użyciu przemysłowych zawiesin wodnych o bardzo niskiej zawartości spoiwa organicznego. Zawiesina całkowicie pochłania wiązkę lasera, który selektywnie spaja materiał warstwa po warstwie. Jako że proces produkcyjny jest indukowany wyłącznie ciepłem, nawet ciemna ceramika, taka jak węglik krzemu, może być bezproblemowo przetwarzana, bez utraty pożądanych właściwości. Węglik krzemu, jedna z najbardziej poszukiwanych, technicznych materiałów ceramicznych – zarówno ze względu na właściwości mechaniczne, jak i szerokość możliwych zastosowań. Równocześnie jest dość trudny do przetwarzania przy użyciu technologii przyrostowych, opartych o światło.

CeraMax Vario V900 łączy w sobie wszystkie najbardziej pożądane właściwości ceramiki technicznej, takie jak niska zawartość spoiwa organicznego, możliwość stosowania materiałów na bazie wody oraz tworzenia zielonych części, które można łatwo obrabiać. Dzięki uproszczonemu sposobowi usuwaniu lepiszcza na CeraMax Vario V900 można uzyskać grubości ścianek, które nie były możliwe w innych dotychczasowych technologiach ceramicznego druku 3D.

CeraMax Vario V900 dysponuje obszarem roboczym na poziomie 250 x 250 x 290 mm i możliwości przetwarzania zawiesiny do 1000 µm na warstwę. Pełna specyfikacja techniczna urządzenia to:

  • obszar roboczy: 250 x 250 x 290 mm
  • grubości drukowanych warstw: 200 – 1.000 µm
  • optyka: obiektyw F-Theta i szybki skaner
  • średnica plamki lasera CO2 (1/E2) – 0.5mm
  • prędkość skanowania: do 8 m/s
  • wysokość warstwy: 200 – 1.000µm.

Centralnym elementem CeraMax Vario jest oparte na bazie danych przechowywanie i zarządzanie wszystkimi danymi procesowymi, umożliwiające bezproblemową dokumentację realizowanych zadań na drukarce 3D. Opcjonalne aktualizacje oprogramowania umożliwiają kontrolę lub regulację parametrów, a także strukturyzację danych produkcyjnych oraz możliwość monitorowania procesu w czasie rzeczywistym za pomocą zdalnej transmisji video.

Źródło: www.lithoz.com

Scroll to Top