Przeglądając forum MójRepRap, natrafiliśmy na projekt longboarda pana Tomasza Baranowicza. Od pewnego czasu pan Tomek zajmuje hobbystycznie projektowaniem i drukiem 3D. Jednym z jego najnowszych pomysłów był projekt sterowanego radiowo longboarda wydrukowanego na drukarce 3D. Jako że, Pan Tomek pasjonuje się jazdą na snowboardzie – co przy tegorocznej aurze może być nieco problematyczne, potrzeba przedłużenia sezonu narciarskiego skłoniła go do stworzenia longboarda z dodatkowym napędem.
Longboard to nic innego, jak dłuższa wersja klasycznej deskorolki, o długości 68-130 cm. Dzięki swojej budowie longboard umożliwia osiąganie znacznie większych prędkości niż normalna deskorolka. Używa się go do downhillu, slalomu lub przemieszczania się po wzniesieniach.
Inspiracją do stworzenia własnego modelu były dla pana Tomka konstrukcje budowane przez innych entuzjastów druku 3D oraz modele typowo komercyjne, jak np.: Boosted, E-Glide, Evolve. Projekt był wykonany samodzielnie, jednak jego ostateczna wersja to efekt realizacji kilku prototypów. Ostatecznie za wzór posłużyła deska Longboard Boosted Board. Elementy deski zostały wydrukowane w technologii FDM na drukarce 3D GATE 1.0., którą pan Tomek złożył samodzielnie.
Sprzęt był jak na razie testowany jedynie na krótkich dystansach przy niewielkich prędkościach. Mimo iż projekt miał zapewnić alternatywę do jazdy na snowboardzie, największą przeszkodą okazała się niestety znowu pogoda. Pan Tomek planuje przeprowadzić kolejne testy za 2-3 tygodnie.
Plan zakładał zakup gotowego DECKa, traków (TRUCK) i kół – elementów odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo jazdy, czyli w zasadzie kompletnej deski bez napędu. Napęd deski stanowić miały dwa silniki bezszczotkowe (BLDC), regulatory obrotów (ESC) i zestaw modelarski do sterowania samochodami (nadajnik-odbiornik RC na 2.4GHz). Zasilanie to pakiety akumulatorów modelarskich LiPo.
Elementy zaprojektowane i wydrukowane na drukarce 3D to:
- mocowanie silników bezszczotkowych (PLA),
- koła pasowe tylnych kół (PLA),
- obudowa ESC i odbiornika RC (PLA),
- obudowa (obudowy) akumulatorów (ABS).
Założenia:
- prędkość: 30 km/h,
- zasilanie modułowe do 4 modułów, jeden moduł LiPo 5Ah/6S (24V),
- zasięg 20-25 km (maksymalnie 40-50 km przy zastosowaniu 4 modułów),
- pokonywanie wzniesień: 25°.
Oprócz deski, innym projektem pana Tomka, zrealizowanym kilka miesięcy temu, który w jeszcze szerszy sposób wykorzystywał drukarkę 3D, był projekt niewielkiego multicoptera „Viper”. Głównym założeniem było zaprojektowanie zamkniętej, modułowej ramy, drukowanej w całości na drukarce 3D.