Makex, chińska firma specjalizująca się w technologii druku przestrzennego DLP, powraca na Kickstarter. Ostatnia kampania ich drukarki 3D, M-One była niesamowicie udana – wymagane fundusze udało się zebrać w przeciągu jednego dnia! Wczoraj na najpopularniejszym portalu crowdfundingowym pojawił się ich kolejny projekt o nazwie M-Jewelry i do tej pory udało mu się zebrać blisko 70% wymaganej kwoty. Przyjrzyjmy się mu bliżej. Dlaczego ten projekt budzi aż takie zainteresowanie inwestorów?
M-Jewelry jest reklamowana przez swoich twórców jako urządzenie idealne do wykonywania niezwykle precyzyjnych wydruków. Niezastąpione w branży jubilerskiej czy dentystycznej dla których dokładność wykonania nawet najmniejszych elementów jest priorytetem.
Dostępne zdjęcia wydruków zachwycają jakością gwarantowaną przez producentów. Chociaż jubilerstwo czy dentystyka nie od razu przywodzą na myśl technologie addytywne, to stanowią jednych z ważniejszych beneficjentów tej branży. Druk 3D staje się nieocenioną pomocą w wykonywaniu form odlewniczych czy dokładnych modeli dentystycznych.
Makex proponuje swoje najnowsze urządzenie w dwóch wariantach:
- U-30 – rozmiar stołu: 40 x 26 x 130 mm, rozdzielczość: 32 mikrony,
- U-5p – rozmiar stołu: 60 x40 x 130 mm, rozdzielczość: 30 mikronów.
Co ciekawe, możliwa do uzyskania grubość warstwy to nawet 1 mikron (!). Jedna tysięczna milimetra? Ciekawe…
Oprócz niewiarygodnej (dosłownie) dokładności drukarka 3D oferuje również gładkość powierzchni godną najwyższej klasy wyrobów biżuteryjnych. A to wszystko w urządzeniu niewielkich rozmiarów (o wysokości 2,5 razy takiej jak najnowszy iPhone), wprost idealnym na domowe biurko (szczególnie jakiegoś jubilera albo protetyka).
Ponadto, intuicyjne menu dotykowe oraz sterowanie bezprzewodowe przez sieć Wi-Fi sprawiają, że obsługa drukarki 3D wydaje się być naprawdę prosta. Makex oferuje również autorskie oprogramowania do prawidłowego przygotowania modelu – do pobrania na ich stronie. Oprócz slicera producent udostępnia kilka całkiem ciekawych aplikacji, w których możemy stworzyć swój autorski pierścionek albo wydruk na podstawie… nagrania głosu!
W M-Jewelry, tak jak w poprzedniej wersji została zastosowana technologia DLP czyli żywicy utwardzanej przez światło projektora, o długości widma światła 405 nm, co zezwala na znacznie dłuższy czas żywotności urządzenia (ponad 50,000 godzin).
M-Jewerly to wydatek rzędu 2000$. Jak na urządzenie takiej klasy to całkiem przyzwoita kwota. Zastanawia mnie tylko kwestia post-processingu, o której autorzy nie wspominają…
A na koniec – ciekawostka! Makex udostępnia również tutorial o tym jak zrobić sobie swój własny pierścionek metodą traconego wosku. Jeżeli macie akurat przy sobie tygiel i piec do rozpuszczania metalu to musicie tego spróbować!