MakerOS to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do zarzadzania procesami, dedykowanego dla technologii addytywnych. Wraz z wzrostem popularności swojego rozwiązania, twórcy zdecydowali się na zmianę sposobu jego dystrybucji, udostępniając podstawową wersję swojego oprogramowania za darmo.
Mike Moceri, CEO MakerOS, przyznaje, że taka decyzja została podyktowana chęcią zwiększenia dostępności rozwiązania dla rozwijających się dla firm już funkcjonujących w branży druku 3D oraz zachęcić do rozpoczęcia biznesu w tej branży nowopowstałe firmy produkcyjne i usługowe. Platforma MakerOS to narzędzie, które z powodzeniem może zostać wykorzystane na wielu płaszczyznach biznesu w branży addytywnej – m.in. nadzorując cykl życia produktu oraz jego rozwój. Narzędzie sprawdzi się również w zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz zwiększaniu efektywności w kontaktach z klientami.
Korzystanie z rozwiązań internetowych, które pozwalają na dostęp pracownikom, jest szczególnie istotny w obecnych czasach, gdy praca zdalna przestała kogokolwiek dziwić. Zdaniem producentów, rosnące zainteresowanie zagadnieniami z obszaru produkcji rozproszonej i technologii addytywnych to szansa rozwoju dla firm – zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.
Misją MakerOS jest udostepnienie swojego rozwiązania do szerokiego grona odbiorców – szczególnie dla tych, dla których koszt licencji użytkowania systemu stanowił barierę wejścia. Ich platforma szczególnie dobrze spełni swoje zadanie w przypadku producentów działających zarówno w branży druku 3D jak i pokrewnych oraz komplementarnych dziedzinach (projektowanie CAD, obróbka CNC, formowanie wtryskowe). John Kray, dyrektor generalny Hydra Research, jednego z beneficjentów systemu, mówi, że największą korzyścią jest usprawnienie komunikacji – przepływu plików oraz dokumentów. Dzięki rozwiązaniu, pracownicy mogli w pełni skupić się na rozwijaniu swoich produktów.
Dostęp do platformy MakerOS jest udzielany w trzech wariantach: podstawowym FREE oraz dwóch bardziej rozbudowanych – Business oraz Enterprise. Na podstawie skróconych opisów i wyszczególnionych funkcji widać jednak, że mikroprzedsiębiorstwa będą w stanie zoptymalizować swoja pracę, wykorzystując darmową wersję.