W dniach 5-8.06.2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywają się targi przemysłowe ITM Polska oraz 3D Solutions, towarzyszące im targi druku 3D. Wśród firm reprezentujących branżę technologii addytywnych nie mogło zabraknąć Materialise – wiodącego przedsiębiorstwa świadczącego usługi druku 3D w Polsce. Uczestnicy targów mogą znaleźć przedstawicieli firmy Materialise na pawilonie 5 (stanowisko 90).
Wydarzenie jest świetną okazją do spotkania ludzi związanych z technologiami addytywnymi, reprezentujących najpopularniejsze firmy z branży druku 3D. Podczas tegorocznych targów udało mi się przeprowadzić wywiad z Piotrem Banackim, który w Materialise pełni funkcję Sales Managera. Zapraszam do lektury!
Magda: Materialise w świadomości osób zaczynających przygodę z branżą druku 3D jest przede wszystkim firmą zajmującą się świadczeniem usług druku 3D. Czym jeszcze zajmują się specjaliści Materialise?
Piotr: Nasze kompetencje są bardzo mocno osadzone w całym ekosystemie druku 3D. Świadczenie usług to tylko jedna z naszych specjalizacji – specjaliści Materialise zajmują się także rozwojem oprogramowania służącego technologii druku 3D oraz usługami inżynieryjnymi. Dzięki temu mamy bardzo szeroką i dogłębną wiedzę o niemalże każdym aspekcie związanym z technologiami addytywnymi -od pomysłu na produkt zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywał silne strony technologii, poprzez materiały wykorzystywane do produkcji przyrostowej, aż po zarządzanie parkami maszynowymi, tzw. farmami drukarek 3D.
M: Ostatnio firma kładzie duży nacisk na druk 3D z metalu – czy według Ciebie ta technologia może stanowić konkurencję dla konwencjonalnych metod wytwórczych ?
P: Nasza filozofia działania koncentruje się wokół twierdzenia, że technologia addytywna, czyli druk 3D ma być komplementarną metodą wytwórczą do istniejących technologii produkcyjnych. Nie ma ona zastępować obecnych rozwiązań, a raczej je uzupełniać. Dziś nierzadko jest tak, że gotowy produkt ma ograniczoną funkcjonalność lub koszt jego wytworzenia jest relatywnie wysoki, ponieważ jest zaprojektowany w taki sposób, aby dało się go wyprodukować mając do dyspozycji istniejące technologie. Druk 3D umożliwia dostosowanie formy do funkcjonalności, a nie na odwrót.
M: Klient przychodzi do Was z konkretnym pomysłem – na czym polega praca specjalistów z Materialise?
P: To zależy od szczególnych wymagań i oczekiwań klienta oraz jego wiedzy o technologii addytywnej. Jeśli klient ma duże doświadczenie w zakresie projektowania uwzględniającego korzyści płynące z druku 3D i potrafi je sprawnie wykorzystywać, wówczas optymalizacja projektu pod kątem technologii przyrostowych nie jest konieczna. Jeśli jednak klient jest na etapie nabywania wiedzy o druku 3D, to w zależności od deklarowanych przez niego potrzeb projekty mogą być optymalizowane lub też mogą być drukowane 3D w wersji przygotowanej przez klienta. Dużą pomocą w tym zakresie nierzadko staje się oprogramowanie będące w ofercie Materialise, np. programy Magics i 3-matic pozwalające tworzyć bioniczne struktury wewnętrzne detali co umożliwia redukcje masy detalu. Co więcej, oprogramowanie pozwala dokonywać również analizy sil i naprężeni w detalu, aby odpowiednio go zaprojektować.
ZOBACZ: CASE STUDY: Optymalizacja projektów pod kątem druku 3D z metalu
M: Obok technologii równie ważne są rozwiązania programistyczne – czy możesz powiedzieć coś więcej o oprogramowaniu rozwijanym przez Materialise?
P: Oprogramowanie to jedna z naszych głównych kompetencji, obok usług inżynieryjnych i usług druku 3D. Jak już wcześniej wspominałem praca na rozwojem oprogramowania, jego ciągłe udoskonalanie bazujące na doświadczeniu klientów, a przede wszystkim własnym, pozwala nam być liderami rynkowymi w tej dziedzinie. Ten sam zestaw oprogramowania, który oferujemy klientom wykorzystujemy na co dzień do aplikacji medycznych, przemysłowych, zarządzania procesami produkcyjnymi czy zarządzania parkiem maszynowym. Posiadając ponad 160 najnowocześniejszym maszyn drukujących i wytwarzając około 65 tysięcy detali tygodniowo mamy szerokie spektrum doświadczeń i obserwacji powalających nam ciągle udoskonalać ofertę naszego oprogramowania.
M: Firmy z jakich branż mają szansę skorzystać na wdrożeniu tej technologii druku 3D z metalu?
P: Niemalże wszystkie. Druk 3D znajduje szerokie zastosowanie w wielu obszarach funkcjonalnych niemalże wszystkich organizacji produkcyjnych czy przemysłowych. Jeśli w danej firmie znajdujemy dział badań i rozwoju, czy też dział konstrukcji wyrobów finalnych lub linii produkcyjnych, czy może narzędziownie i dział utrzymania ruchu, czy w końcu dział zakupów, marketingu – tam z pewnością jest miejsce do zastosowania druku 3D w metalu. Bardzo istotnym obszarem do zagospodarowania przez technologię przyrostową jest rozwiązywanie problemów firm, które stają się nierzadko wyzwaniem dla tradycyjnych technologii. Druk 3D z metalu, dzięki swoim właściwościom, takim jak niemalże brak ograniczeń geometrycznych konstrukcji detalu czy opłacalność krótkich serii może generować dla klientów szczególną wartość dodaną i stanowić innowacyjny sposób rozwiązania problemów przedsiębiorstwa.
ZOBACZ: 8 razy „TAK!” dla druku 3D z metalu – przewodnik po zastosowaniach technologii
M: Czy na przestrzeni kilku ostatnich lat zainteresowanie profesjonalnym drukiem 3D wzrosło? Jakie są Twoje obserwacje?
P: Zdecydowanie tak. Choć nadal wielu uważa druk 3D za technologię hobbistyczną, to uważam, że wynika to z małej wiedzy na temat technologii addytywnej w jej profesjonalnym wydaniu. W naszym portfolio bardzo dynamicznie wzrasta udział klientów, którzy na stałe włączyli druk 3D do swoich procesów produkcyjnych lub zakupowych. Pojawiają się wirtualne magazyny, dzięki którym firmy mogą zamawiać lub produkować części wtedy, kiedy są one potrzebne, a nie wówczas, gdy akurat uruchamiana jest seria produkcyjna. Zachęcam do spojrzenia na ciekawą integrację druku 3D z systemem SAP – film informacyjny dostępny jest na kanale Materialise na platformie YouTube. Także, zainteresowanie profesjonalnym drukiem 3D wzrasta co cieszy nas jako dostawcę usług.
https://www.youtube.com/watch?v=8QW-cyDNqYc
M: A co możesz powiedzieć o popularności druku 3D z metalu w Polsce?
P: To dynamicznie zwiększająca swój udział w rynku technologia. Niemniej widzimy konieczność działania w sferze uświadamiania firm czy inżynierów, że druk 3D w metalu w ogóle jest możliwy, a wyprodukowane w tej technologii detale nie ustępują pod względem wytrzymałościowym, a często przewyższają pod względem funkcjonalnym detale wytworzone w tradycyjnych technologiach. Fakt, że drukujemy detale z materiałów takich jak tytan, stal nierdzewna, aluminium czy inconel ciągle budzi zdziwienie i niedowierzanie. Ogromna popularność druku 3D w metalu w branży lotniczej nierzadko przekonuje do otwarcia się polskich firm na druk w metalu.
M: Czy możesz powiedzieć coś więcej o projektach realizowanych przez firmę?
P: Większość projektów, jakie realizujmy z klientami objętych jest klauzula poufności. Niemniej niektórymi osiągnieciami możemy dzielić się z klientami. Myślę, że warty uwagi jest projekt realizowany z firmą Philips. Bliska współpraca, pełna transparentności ze strony klienta w zakresie problemu z jakim się zmagał, zaowocowały wypracowaniem rozwiązania w zakresie przygotowania zacisku będącego elementem linii produkcyjnej. Nowe możliwości funkcjonalne zacisku usunęły konieczność ręcznego umieszczania części, co na przestrzeni roku zapewnia firmie Philips oszczędności rzędu 250 000 PLN oraz znaczną redukcję liczby godzin pracy operatora. Przede wszystkim prędkość uzyskana dzięki zmniejszeniu masy detalu oznacza, że czas trwania cyklu produkcyjnego również się skrócił, przy zwiększeniu wolumenu produkcji – co stanowi optymalne równanie. Cały proces otworzył nasze oczy, uwolnił wyobraźnię i zapewnił sympatię wobec druku 3D w takim zakresie, że stał się, moim zdaniem, naturalnym elementem zestawu narzędzi produkcyjnych.
ZOBACZ: Jak druk 3D z metalu zoptymalizował produkcję w fabryce żarówek Philips?
M: Dziękuję za rozmowę
P: Dziękuję
Już jutro, w czasie konferencji 3D Solutions Przemysław Lenczowski – Account Manager z firmy Materialise S.A. w prelekcji „Optymalizacja procesów produkcyjnych z wykorzystaniem technologii druku 3D w metalu” postara się przekazać cenną wiedzę na temat addytywnych metod wytwarzania z proszków metalicznych. Zapraszamy!