Z roku na rok wybór filamentów, z których możemy drukować w technologii FDM stale się powiększa. Oprócz najpopularniejszych PLA i ABS możemy przebierać też w tworzywach bardziej specjalistycznych, takich jak chociażby PET, nylon, Iglidur, Carbon oraz poliwęglan. Jednym z powszechniejszych na świecie materiałów jest szkło, którego potencjał nie jest jeszcze wykorzystany w druku 3D. MICRON3D zamierza to zmienić.
Izraelska firma MICRON3D po raz pierwszy wspomniała o zamiarze drukowania ze szkła jeszcze w ubiegłym roku. W chwili obecnej dla zaostrzenia apetytów zaprezentowała swoje wydruki, garść ciekawych informacji oraz ogłosiła, że ich drukarki 3D być może (ale nie jest to jeszcze przesądzone) wkrótce pojawią się na rynku.
Omawiane urządzenie pracuje w innowacyjnej technologii Glass 3D Printing, która w gruncie rzeczy oparta jest na technologii FFF. Jej zasada działania jest bliźniacza do tej stosowanej w tradycyjnym druku 3D z tworzyw. Cała różnica polega na tym, że chcąc doprowadzić szkło do temperatury topnienia należy je rozgrzać do ponad 1000°C i takie właśnie warunki pozwala osiągać specjalnie zaprojektowana do tego celu głowica.
Stosowanie tak ekstremalnych temperatur sprawia, że zapanowanie nad wysoką rozdzielczością wydruku 3D jest dość trudnym zadaniem. Izraelska ekipa okiełznała jednak temat uzyskując minimalną wysokość warstwy na poziomie 0,1 mm, co dla tego rodzaju tworzywa jest bardzo dobrą wartością. MICRON3D może drukować na obszarze roboczym 200 x 200 x 200 mm zarówno ze szkła sodowo-wapniowego, jak i borokrzemowego.
Szkło jako materiał posiada sporo zalet. Przede wszystkim jest odporne na silne związki chemiczne, wytrzymuje wysokie temperatury, jest biokompatybilne i łatwe w sterylizacji oraz doskonale przepuszcza światło. Wszystkie te właściwości sprawiają, że materiał ten wykorzystywany jest niemal we wszystkich branżach od architektury, aż po lotnictwo.
Technologia ta jest ciągle udoskonalana i nie jest pozbawiona wad. Wykonany wydruk, dla uzyskania idealnie gładkiej powierzchni i osiągnięcia wysokich walorów estetycznych (w tym przejrzystości), powinien bowiem zostać jeszcze poddany procesom postprocesingowym. Mimo to urządzenie mogłoby się idealnie sprawdzić w szybkim prototypowaniu elementów szklanych.
Źródło: www.3ders.org