Elementy wykonane w technologii druku 3D mogą nie tylko zastępować przedmioty codziennego użytku, ale również wzbogacać je o nowe funkcje lub optymalizować je pod kątem funkcjonalności. Takie rozwiązania oferowała IKEA, prezentując linię akcesoriów dla dla graczy, dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Niemiecki producent sprzętu AGD, Miele, rozpoczął również projekt, w który zaangażowana została technologia druku 3D. W ramach 3D4U producent udostępnia dziesięć modeli STL akcesoriów do sprzętu AGD i nie tylko – wśród nich znalazły się końcówki do odkurzacza czy akcesoria kuchenne. Modele dostępne są bezpłatnie za pośrednictwem platformy Thingiverse.
Wśród prezentowanych modeli większość stanowią akcesoria do odkurzaczy Miele – precyzyjne końcówki do zbierania drobnych zabrudzeń lub adaptery, dające możliwość podłączenia jednego odkurzacza do dwóch rur. Szczególnie ciekawa wydaje się być końcówka, która skutecznie zbiera pył podczas wiercenia (grafika przewodnia). Wśród projektów zalazł się również element, który zaskarbi sobie uwagę najmłodszych – moduł, który pozwala na ukierunkowanie powietrza wylatującego z odkurzacza i wykorzystanie go do… robienia baniek mydlanych.
Miele opublikowało również modele dedykowane do używania w kuchni, np. klipsy do opakowań kawy, które pozwolą dłużej zachować świeżość produktu. Miele jest pierwszym producentem na świecie, który udostępnia repozytorium modeli, dedykowanych dla ich urządzeń. Producent zaleca drukowanie elementów w technologii FDM z najpopularniejszego materiału PLA. Czy firma zdecyduje się na wprowadzenie podobnej metody do tworzenia kolejnych elementów oraz części zamiennych?
LINK DO POBRANIA MODELI 3D
Wiele firm rozważało wprowadzenie technologii druku 3D w produkcji części zamiennych. Electrolux to jedna z pierwszych firm z branży AGD, która rozważała wprowadzenie sytemu produkcji części zamiennych “on-demand”. Podjęta współpraca z singapurskim start-up’em Spare Parts 3D, odpowiedzialnym za zoptymalizowanie produkcji części zapasowych miała przyczynić się do zminimalizowania kosztów magazynowania a także krótszych terminów dostaw. Jak dotąd, projekt wydaje się być nadal w fazie testów, a jego efekty nie zostały jeszcze udostępnione użytkownikom.
Inna, znana firma to Whirlpool. Ich projekt zakładał przygotowanie cyfrowego katalogu części zamiennych danego producenta pozwala na wytwarzanie elementów zamiennych “on demand” . Jak zakładają specjaliści z Whirlpool, w przypadku technologii addytywnych (Whirlpool planuje korzystać z trzech najpopularniejszych metod) czas wytworzenia elementu jest zazwyczaj krótszy niż okres oczekiwania na przesyłkę z magazynu części zamiennych.
Źródło: 3dprintingmedia.network