Nanoscribe i CELLINK łączą siły tworząc biodrukarkę 3D – Quantum X bio

Nanoscribe i CELLINK – firmy należące do opisywanej wielokrotnie na łamach portalu biotechnologicznej grupy BICO, zaprezentowały dziś Quantum X bio – innowacyjną biodrukarkę 3D, będącą częścią platformy Nanoscribe Quantum X. To pierwsze tego typu urządzenie, umożliwiające biodrukowanie w rozdzielczości submikronowej. Oparte na polimeryzacji dwufotonowej (2PP) pozwala na miniaturyzacji procesu biodruku 3D w produkcji złożonych skafoldów tkankowych lub komórkowych oraz zaawansowanych zastosowań biomedycznych.

Quantum X bio powstało we ścisłej współpracy specjalistów z Nanoscribe, specjalizujących się w produkcji mikroskopijnych rozmiarów aplikacji metodą przyrostową oraz z Cellink – lidera rynku biodruku 3D na świecie. Urządzenie zapewnia podstawowe funkcje biodrukarki 3D jak kontrola temperatury, sterylne środowisko i praca z funkcjonalnymi biomateriałami. Przeniesienie submikrometrowej rozdzielczości Nanoscribe na biofabrykację jest kluczem do skutecznego przyspieszenia innowacji w zastosowaniach nauk przyrodniczych, takich jak inżynieria tkankowa, dostarczanie leków, mechanobiologia, mikroprzepływy i unaczyniona tkanka.

Quantum X bio zapewnia naukowcom możliwość dostosowania rozdzielczości druku do swoich projektów, co pozwala im kontrolować najdrobniejsze szczegóły z dokładnością do 100 nanometrów. Dzięki wysokiej prędkości biodruku, jest ona optymalnym narzędziem do wytwarzania zaawansowanych mikrośrodowisk dla inżynierii tkankowej, niestandardowych rusztowań do badań komórkowych i wielu innych innowacyjnych zastosowań biologicznych. Quantum X ma również umożliwiać drukowanie z żywych komórek.

Użytkownicy będą mogli wybierać z szerokiej gamy biomateriałów, biożywic i materiałów biokompatybilnych, aby dopasować je do swoich zastosowań. W połączeniu ze sterylnymi materiałami eksploatacyjnymi, dostarczanymi przez firmy należące do grupy BICO: MatTek i Advanced BioMatrix, otrzymają wszystko, czego potrzebują laboratoria badawcze i firmy farmaceutyczne, aby rozwijać inżynierię tkankową, hodowlę komórkową i inne zastosowania biomedyczne.

Źródło: www.nanoscribe.com

Scroll to Top