Optyczna technologia pomiarowa umożliwia firmom wsparcie podczas całego procesu drukowania przestrzennego, wspomagając kontrolę jakości na wielu etapach cyklu życia produktu – zaczynając od rejestracji geometrii komponentów oraz wszelkich odchyleń spowodowanych odkształceniem i skurczem, kończąc na inspekcji gotowej części.

W porównaniu ze standardową technologią pomiarową, proces optycznej akwizycji danych pomiarowych jest dużo wydajniejszy w zakresie pomiarów złożonych geometrii. Umożliwia to identyfikację wszystkich odchyleń powierzchni o dowolnych kształtach.

Optyczny skaner ATOS Core używany jest do wykonywania pomiarów 3D małych oraz średniej wielkości obiektów, takich jak rdzenie ceramiczne, odlewy czy części z tworzyw sztucznych. Głowica ATOS znajduje również zastosowanie w kilku zadaniach pomiarowych – od prostych skanów 3D, do w pełni zautomatyzowanych procesów pomiarowych i inspekcyjnych.

Skaner 3D ATOS Core jest wykorzystywany do optymalizacji procesów drukowania przestrzennego w Rolf Lenk Werkzeug- und Maschinenbau GmbH. Firma ta, z siedzibą w Ahrensburgu obok Hamburga w Niemczech, zajmuje się nie tylko produkcją narzędzi i inżynierią mechaniczną, ale również drukowaniem 3D. Skaner 3D został użyty do pomiaru przedniej pokrywy silnika Cadillaca Eldorado z 1967 roku, który następnie wydrukowano w 3D.

Skaner Optyczny
Proces skanowania

Precyzyjne dopasowanie do wymiarów geometrycznych odgrywa ważną rolę w tworzeniu części przy użyciu drukarki 3D. Oznacza to, że skurcz i odkształcenie spowodowane procesem drukowania przestrzennego muszą zostać zneutralizowane. Właśnie tutaj wkracza optyczny pomiar geometrii – używany w celu skontrolowania wszelkich istniejących odchyleń.

Wszystkie wahania parametrów zidentyfikowane w procesie wytwarzania należy precyzyjnie zarejestrować. Podczas produkcji przedniej pokrywy silnika w 3D w Rolf Lenk technologia GOM zapewniła stworzenie dokładnej repliki oryginalnego komponentu, a wszelkie różnice w geometrii mogły zostać wykryte i poprawione w trakcie procesu.

Wyłącznym dystrybutorem optycznych systemów pomiarowych firmy GOM w Polsce jest Lenso Sp. z o.o..

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować