Jeśli jesteście fanami LEGO Technic, to czeka na Was nie lada gratka. Za „jedyne” 700 euro będziecie mogli stać się właścicielami zestawu DIY do budowy własnej drukarki 3D. Zestaw nie pochodzi jednak od znanego, duńskiego producenta klocków, lecz od niemieckiej firmy Fischertechnik, która to pozostaje nieco w cieniu swojego globalnego konkurenta, niemniej jednak radzi sobie całkiem nieźle, będąc na rynku od ponad pięćdziesięciu lat.
Firma Fischertechnik specjalizuje się w produkcji edukacyjnych zestawów do konstrukcji inżynierskich, które mają na celu rozruszać szare komórki młodego pokolenia, jednocześnie dostarczając im cała masę zabawy. W swojej ofercie ma kilka naprawdę ciekawych zestawów, odpowiadających skomplikowaniem konkretnej grupie wiekowej. Jednymi z ciekawszych są np. maszyny zaprojektowane przez Leonardo da Vinci. Swoje najnowsze dzieło zaprezentowała na początku lutego, na targach zabawek Toy Fair 2016.
Zestaw do budowy drukarki 3D skierowany jest do nieco starszych odbiorców, chociaż z drugiej strony młodsze dzieci, przy pomocy rodziców, również nie powinny mieć z nim większych problemów. Jak przystało na prawdziwą „zabawkę” zestaw wykonany jest niemal w całości z tworzywa sztucznego.
Co możemy znaleźć w zestawie? Praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do budowy klasycznego RepRapa. Przede wszystkim sterownik z mikrokontrolerem Atmel ze złączem USB, głowicę z dyszą o średnicy 0,5 mm, cztery silniki krokowe wraz ze sterownikami, stół roboczy ze zdejmowaną płytą. Na dołączonej płycie CD znajduje się też skonfigurowany slicer. Do zestawu dorzucana jest próbka PLA o średnicy 1,75 mm. W najbliższym czasie, w sklepie Fischertechnik mają się znaleźć filamenty, dostępne w różnych kolorach.
Pole robocze drukarki wynosi 150x180x80 mm. Urządzenie nie jest wyposażone w podgrzewany stolik, w zestawie brak również wentylatorka do chłodzenia wydruków. Minimalna wysokość warstwy to 0,1 mm.
Według producenta, jakość wydruków uzyskanych na „klockowej” drukarce, powinna odpowiadać tej jaką możemy osiągnąć na „prawdziwym” urządzeniu, w tej samej klasie cenowej. Po obejrzeniu jednego z filmików przedstawiających wydruk, trudno się z tym jednak zgodzić. Z drugiej strony nie o jakość tutaj jednak chodzi. Jak utrzymują twórcy, nie jest to zestaw typowo „produkcyjny”, ale raczej mający umożliwić młodszym użytkownikom, zrozumienie funkcjonowania i użytkowania drukarki 3D. Firma zatem nie zamierza walczyć z innymi producentami o dominację na rynku, skupia się przede wszystkim na aspekcie edukacyjnym. Drukarka będzie można nabyć latem 2016 roku.
Źródło: www.3ders.org