W maju bieżącego roku Łukasz Długosz informował, że Bre Pettis – legendarny założyciel MakerBot Industries i jeden z architektów boomu na niskobudżetowe drukarki 3D w latach 2010 – 2014, stał się właścicielem popularnego, amerykańskiego producenta desktopowych frezarek CNC dedykowanych hobbystom i amatorom – Other Machine Co. W tym tygodniu firma ogłosiła, że dokonuje całkowitego rebrandingu zmieniając nazwę i komunikację wizualną, jak również kierunek rozwoju. Czyżby Pettis wyciągnął wnioski z MakerBota? A może postanowił podążyć dokładnie tą samą drogą?
Other Machine nazywa się teraz Bantam Tools, a jej flagowy produkt Othermill – Bantam Tools Desktop PCB Milling Machine. O ile pod względem technologicznym urządzenie pozostanie póki co takie samo, zmieni się grupa odbiorców, do których będzie kierowane. Nowymi klientami firmy mają stać się już nie hobbyści, korzystający z frezarek w swoich garażach, przydomowych pracowniach czy FabLabach, lecz firmy zajmujące się projektami komercyjnymi.
Frezarka jest z powodzeniem wykorzystywana we frezowaniu płytek PCB, jak również modeli woskowych dla jubilerów. Radzi sobie też doskonale z drewnem, plastikiem i miękkimi metalami (miedź, mosiądz, aluminium 6061). Jej obszar roboczy to 140 × 114 × 34.3 mm. Prędkość wrzeciona to 8,500 – 26,000 rpm. Pełna specyfikacja techniczna jest dostępna tutaj. Frezarki występują w dwóch wariantach cenowych – 3.199 $ i 3.999 $.
Bre Pettis dokonuje w swojej nowej firmie dokładnie tej samej zmiany jaką dokonał swego czasu w MakerBocie. Z cenionego urządzenia dla hobbystów i amatorów próbuje stworzyć profesjonalne narzędzie dla biznesu i przemysłu. Jak pokazała historia MakerBota, nie zakończyło się to korzystnie ani dla samej firmy, ani dla Pettisa, który odszedł (musiał odejść…?) z niej w połowie 2015 r. (w rzeczywistości jesienią 2014 r., pozostając jednak w strukturach firmy matki – Stratasysa).
Czy mała, desktopowa frezarka CNC może odnieść sukces rynkowy w świecie, gdzie rządzą wielkie koncerny pokroju DMG Mori, Matsuura lub Mazak? Teoretycznie tak – podobnie jak w przypadku drukarek 3D, tak i w segmencie maszyn CNC jest miejsce na duże, wysokobudżetowe maszyny jak i mniejsze i tańsze. Jakkolwiek jedyną przewagą Bantam Tools / Other Machine wydaje się być w tej chwili cena, która i tak jest bardzo wysoka, biorąc pod uwagę podobne urządzenia sprowadzane z Azji…
Othermill był popularny, bo był amerykański i był skierowany do określonej i często lojalnej grupy odbiorców (makerzy, hobbyści). Próba profesjonalizacji czegoś, co powstało jako amatorskie i dzięki temu odniosło sukces jest sporym ryzykiem. Ostatecznie Pettisowi i MakerBotowi się to nie udało (z wielu różnych względów…). Czy uda się to osiągnąć w świecie maszyn numerycznych…?
Źródło: www.bantamtools.com / www.3ders.org