Nowa opcja w Thingiverse – certyfikaty dla projektów możliwych do wydrukowania

Thingiverse, największa biblioteka darmowych projektów do druku 3D na świecie MakerBota, wprowadziła właśnie nową, bardzo ważną funkcjonalność w serwisie postaci certyfikacji projektów, które zostały określone jako „możliwe do wydrukowania„. Po co takie certyfikaty? Jedną z największych bolączek biblioteki jest cała masa projektów, których najzwyczajniej w świecie nie da się wydrukować, lub ich druk jest ekstremalnie trudny (vide opisywana kiedyś nuklearna lampa). Od teraz ulegnie to zmianie, tzn. każdy projekt oznaczony charakterystycznym, czerwonym kółkiem i czarną plakietką (MakerBot Verified Files), może być pobierany i drukowany bez większych obaw o efekt.

MakerBot ma do wykonania sporą pracę, chcąc przejrzeć archiwa Thingiverse, sprawdzając i testując pliki, w poszukiwaniu projektów, które będą możliwe do łatwego druku w wysokiej jakości. Certyfikatem zostały oznaczone projekty nie posiadające zbyt wielu części składowych, usterek, błędów czy innych niespodzianek, które będą odkyte dopiero w trakcie samego druku. Na razie certyfikat otrzymało… 75 plików! Trochę mało, biorąc pod uwagę ilość projektów w bazie, jednakże sma idea jest jak najbardziej słuszna. Gdy proces zostanie zakończony, oszczędzi to użytkownikom mnóstwo czasu, który tracili do tej pory na samodzielne sprawdzanie struktury obiektu, możliwości jego cięcia czy problematycznych nadlewek i nadwisów.

Ponadto, użytkownicy MakerBota otrzymali dodatkową opcję w postaci możliwości pobrania pliku w formacie X3G, czyli GCode`u, gotowego do druku na Replicatorach. Oczywiście format STL jest w dalszym ciągu dostępny.

Dzięki tej certyfikacji, praca z modelami zawartymi w bazie Thingiverse powinna stać się dużo prostsza, a przede wszystkim szybsza. Uniknie się dzięki temu prób druku 3D obiektów, których twórcy wyszli z założenia: „nie mam drukarki 3D, niegdy nic nie wydrukowałem, ale może komuś uda się wydrukować akurat mój projekt„? To jest niestety cena posiadania otwartej platformy, na którą każdy może wstawić wszystko… Szczęśliwie MakerBot poczynił pierwsze kroki w kierunku poprawy tej sytuacji.

Źródło: www.makerbot.com

Scroll to Top