Na zorganizowanej w październiku ubiegłego roku konferencji Microsoftu, gigant z Redmond zapowiedział pojawienie się programu Paint3D. Będzie to druga, po 3D Builderze, aplikacja związana z projektowaniem oraz drukiem 3D, którą dostaniemy w „gratisie” wraz systemem Windows 10. Nowość ta ma pojawić się w najbliższej, dużej aktualizacji Fall Creators Update. Niestety towarzyszyć jej będzie kilka dużych kontrowersji.

Data pojawienia się najbliższej aktualizacji nie jest jeszcze dokładnie znana. Wiadomo jednak, że przyniesie ona sporo zmian. Dotyczą one głównie wyłączenia około dwudziestu preinstalowanych dotychczas z systemem programów i narzędzi. Pośród nich znajdą się takie „perełki” jak Outlook Express, 3D Builder oraz… Paint.

Na pierwszy rzut oka wprowadzane zmiany wydają się być dość dziwne. Aplikacja 3D Builder po raz pierwszy pojawiła się w 2013 roku, w Windows 8.1 i od tamtej chwili zdobyła sobie rzeszę fanów. Oprócz standardowych funkcjonalności modelowania 3D, jest to jedno z najlepszych narzędzi do naprawiania plików 3D, radzi sobie nawet z tym, z czym nie daje rady nawet Netfabb. Painta z kolei nikomu nie trzeba przybliżać. Po raz pierwszy pojawił się w systemie Microsoftu w roku 1985 i pomimo swojej prostoty i ograniczonej funkcjonalności jest nadal jednym z najpopularniejszych edytorów graficznych.

Fall Creators Update przyniesie nam jednak zamienniki wspomnianych powyżej aplikacji. Będą to Drukowanie 3D oraz Paint 3D. Oba programy mają być godnymi następcami 3D Buildera, o jeszcze bardziej intuicyjnej obsłudze, którą docenią przede wszystkim początkujący użytkownicy. Oprócz samego modelowania pozwolą one również na bezpośredni wydruk na drukarce 3D. Paint 3D ma poza tym zawierać w sobie większość najczęściej wykorzystywanych opcji tradycyjnego Painta, stając się jego duchowym spadkobiercą. Poprzez zachowanie podobieństwa interfejsu względem swojego poprzednika, jego twórcy chcą uczynić przejście jak najmniej bolesnym.

W przypadku 3D Buildera nadal mamy możliwość zainstalowania go bezpośrednio ze sklepu Microsoftu, Paint natomiast znika z systemu definitywnie.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News