Jak wiadomo, problem nadmiernej produkcji i zużycia niebiodegradowalnych tworzyw nadal pozostaje bez rozwiązania, dlatego naukowcy nieustannie szukają wyjścia z impasu nadmiernej produkcji plastiku. Wśród nich są badacze z brytyjskiego Manchester Metropolitan University, którzy rozpoczynają nowy projekt, w ramach którego z zużytych materiałów plastikowych tworzyć będą przedmioty codziennego użytku. Według twórców, projekt ma charakter pionierski, a jego wartość określa się na prawie €10 milionów.
W ramach podjętego projektu naukowcy będą pracować nad tworzeniem wysokiej jakości surowca produkcyjnego z odpadów, a następnie produkować z nich elementy korzystając z dwóch technologii – formowania wtryskowego lub druku 3D w technologii FDM. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i obejmował będzie zagadnienia z zakresu Przemysłu 4.0, materiałów nowej generacji, druku 3D oraz produkcji w myśl zasad zrównoważonej gospodarki.
Ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed specjalistami zajmującymi się zrównoważonym rozwojem to nie tylko produkcja elementów z tysięcy ton odpadów z wysypisk śmieci w całej Europie Północno-Zachodniej, ale również kreowanie popytu gospodarczego na wykorzystanie materiałów plastikowych pochodzących z recyklingu przez firmy.
Andy Burnham, burmistrz Manchesteru popiera nowo powstała inicjatywę, mówiąc, że mieszkańcy miasta są zaangażowani zmniejszenie konsumpcji oraz produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Założenia projektu są jak najbardziej spójne z celem, jaki postawiono przed miastem – do 2038 roku Manchester planuje stać się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.
W ramach projektu, badacze z Manchester Metropolitan University będą ściśle współpracować z PrintCity, firmą zajmująca się technologiami przyrostowymi. Razem będą zajmować się możliwością wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w produkcji, a także zwiększaniem świadomości na temat możliwości wielokrotnego wykorzystania materiałów polimerowych. Pierwsze pilotażowe zakłady pozyskiwania materiałów z surowców wtórnych powstaną w przyszłym roku.
To kolejny z serii projektów, w których jako materiały do druku 3D próbuje się wykorzystać surowce pochodzące z recyklingu. Niedawno pisaliśmy o ekologicznej kampanii Kickstarerowej, w ramach której z plastiku wyławianego z mórz i oceanów tworzone są etui do telefonów.
Projekt Manchester Metropolitan University jest o tyle wyjątkowy, że jego celem jest więcej niż tworzenie produktów z materiałów pochodzących z recyklingu. Przyświeca mu idea zmian, a jego celem przekształcenie liniowego modelu recyklingu w cykliczny, tak aby ten sam surowiec mógł zostać użyty nawet kilkunastokrotnie.
Źródło: mmu.ac.uk