Nowy, elastyczny materiał do druku 3D w technologii FDM

O ile druk 3D z materiałów elastycznych wydawać się może rozwiązaniem wielu problemów, technologicznie łączy się to z szeregiem trudności produkcyjnych – szczególnie w technologii FDM. Obecnie, materiały dostępne na rynku cechuje stosunkowo niska elastyczność – lwia cześć materiałów na bazie elastomerów charakteryzuje się elastycznością na poziomie 30-40 D.

Recreus wprowadza do oferty nowy materiał, o twardości 60A w skali Shore’a (około 15D). Nowy poziom elastyczności materiału otwiera nowe możliwości oraz rozszerza wachlarz potencjalnych aplikacji. Dla zobrazowania – twardość na poziomie 40 D w skali Shore’a to twardość odpowiednia dla podeszw butów – 15D w skali Shore’a to twardość gumki ołówkowej do ścierania. Filaflex 60A PRO jest przez to najbardziej elastycznym materiałem od druku 3D, dostępnym na rynku.

Oferta Recreus zawiera linię materiałów elastycznych Filaflex, w której znajdują się materiały o wyższej twardości – Filaflex 70A „Ultra-Soft”, Filaflex 82A „Original” i Filaflex 95A „Medium-Flex”. Zaletą ich najnowszego tworzywa jest fakt, że wydruk 3D po rozciągnięciu powraca do swojego pierwotnego kształtu bez deformacji, o ile przekroczona nie zostanie granica sprężystości materiału.

Celem producenta jest ułatwienie dostępu użytkownikom do materiałów elastycznych, zbliżonych swoją twardością nawet do silikonu.

Specyfikacja techniczna
  • Temperatura druku 3D – 215-225 °C,
  • Prędkość druku 3D – 20-40 mm/s,
  • Prędkość ruchu jałowego głowicy – 160-200 mm/s,
  • Grzana komora robocza – niewymagana,
  • Nietoksyczny, bezpieczny w druku 3D.

Materiał dostępny jest w dwóch najpopularniejszych średnicach filamentu 1,75 oraz 2,85 mm. Można kupić go w oficjalnym sklepie producenta – dostępny w kolorach białym i czarnym w dwóch wersjach wagowych – 0,5 kg (49,90 € ) oraz 3 kg (219,00 €).

Grafika przewodnia: Materiały prasowe firmy Recreus

Scroll to Top