Odbudowa rafy przy pomocy druku 3D

Nie od dzisiaj wiadomo, że w Centrum Druku 3D nie jesteśmy fanami stosowania druku 3D do wszystkiego za wszelką cenę, choć nazwa może być myląca. Zazwyczaj drukowanie budynków, czy konstrukcji jest takim zastosowaniem „na siłę”. W tym wypadku jest jednak inaczej.

U brzegu Fort Walton na Florydzie w Stanach Zjednoczonych w ramach projektu rewitalizacji rafy koralowej położono 25 betonowych konstrukcji wydrukowanych w technologii addytywnej. Wybór technologii zdeterminowała potrzeba stworzenia konstrukcji o jak największej powierzchni (nie mylić z objętością) i skomplikowanej geometrii. Dzięki temu dno uzyska bardziej zróżnicowany wygląd i zapewnię schronienie oraz oparcie dla morskiej fauny i flory. W planie jest ułożenie 250 takich modułów.

źródło: Okaloosa County Public Information Office

Za produkcję modułów odpowiada firma 1Print, która w przeszłości była zaangażowana w budowę konstrukcji betonowych, w tym falochronów i budynków mieszkalnych. Ich pomysł stworzenia modułów sztucznej rafy w technologii 3D został entuzjastycznie przyjęty.

Źródło: www.getthecoast.com

Scroll to Top