Stratasys to jedna z pierwszych firm produkujących drukarki 3D na świecie oraz wynalazca technologii FDM – najpopularniejszej metody addytywnej, na której oparte są wszystkie najpopularniejsze, amatorskie urządzenia do druku 3D. Jak donosi portal 3D Printing Media Network, amerykańsko-izraelski producent wdrożył niedawno kolejne urządzenie tego typu w należącej do Jeffa Bezosa firmy Blue Origin i była to zarazem 35-tysięczna instalacja przemysłowej drukarki 3D typu FDM w blisko 33-letniej historii Stratasys. Dużo? Mało? Na pewno opłacalnie – Stratasys to obok 3D Systems jedna z dwóch firm z branży druku 3D, generujących największe roczne przychody…

Liczba 35 tysięcy sprzedanych urządzeń nie odnosi się do marki MakerBot, którą Stratasys przejął 9 lat temu. Według danych zebranych przez 3dpbm Research na temat rynku druku 3D z polimerów w formie żyłki, do 2021 r. na całym świecie zainstalowano 56.781 drukarek 3D kosztujących od 10.000 dolarów wzwyż. Tym samym wynik ogłoszony przez Stratasys wskazuje, że 2/3 urządzeń tego typu jakie ktokolwiek kiedykolwiek zakupił, było produkcji tego właśnie producenta.

Założyciel Stratasys, Scott Crump, opracował technologię FDM w 1989 r. W 2012 r. firma połączyła się z izraelskim Objetem, rozszerzając swoją ofertę o fotopolimerową technologię PolyJet. Rok później przejęła ówczesna lidera rynku desktopowych drukarek 3D – MakerBota, a w ciągu ostatnich kilku lat cały szereg innych producentów, wzbogacając swoją ofertę praktycznie o każdą najpopularniejszą metodę addytywną, za wyjątkiem druku 3D ze sproszkowanych metali.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like