Po raz ósmy w historii, międzynarodowe targi druku 3D – Formnext, przeprowadził konkurs Start-Up Challenge, podczas którego nagradza młode firmy ze świata druku 3D za ich innowacyjne pomysły biznesowe i rozwiązania techniczne. Nagrodą jest m.in. stoisko na targach, w specjalnie wydzielonej strefie. W tym roku zwycięzcy, którzy zaprezentują się branży technologii addytywnych na Formnext 2022 to: Photosynthetic (Holandia), Lattice Medical (Francja), Rivelin Robotics (Wielka Brytania), SphereCube (Włochy) i Alpha Powders (Polska). Francuska firma otrzymała również nagrodę AM Ventures Impact Award.
Start-upy zostały wybrane zarówno ze względu na wysoki poziom kreatywności wykazany w rozwoju produktu, jak i wykonalność modeli biznesowych. Firmy były w stanie przedstawić dowody na istnienie patentów lub patentów oczekujących na zatwierdzenie, a także zademonstrowały niezwykle obiecujące zastosowania swoich produktów lub usług.
Warszawski start-up Alpha Powders opracował i opatentował technologię modyfikacji proszków polimerowych na żądanie. Holenderski start-up Photosynthetic specjalizuje się w szybkim i oszczędnym drukowaniu mikro 3D. Brytyjski start-up Rivelin Robotics stawia na poprawę efektywności w łańcuchu procesów addytywnych. Roboty NetShape oferują 10-krotny potencjał zmniejszenia kosztów operacyjnych i błędów w procesie post-processingu. Włoski start-up SphereCube stawia na większą stabilność – firma opracowała technologię druku 3D, która jest w stanie przetwarzać kompozyty z włókien ciągłych, umożliwiając tym samym zautomatyzowane wytwarzanie produktów z wysokowydajnych kompozytów w dowolnym pożądanym kształcie. Z kolei biomedyczny start-up Lattice Medical opracował biowchłanialny i spersonalizowany implant do rekonstrukcji i powiększania piersi przy użyciu opatentowanej technologii 3D, która wspiera naturalną regenerację tkanki tłuszczowej bez wprowadzania ciał obcych.
Dzięki temu zgłoszeniu firma Lattice Medical zdobyła nagrodę AM Ventures Impact Award, która honoruje szczególnie zrównoważone podejścia. Oprócz innowacyjnej metody projektowania i produkcji, AM Ventures był pod szczególnym wrażeniem minimalizacji ryzyka, które może wystąpić w przypadku tradycyjnych implantów, wiedzy technicznej zespołu oraz solidnych wyników badań wspierających aplikację.
Formnext Start-up Challenge 2022 wyróżnia nowatorskie, opłacalne pomysły biznesowe firm założonych w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyróżniony panel sędziowski składa się z wybitnych przedstawicieli świata przemysłu, nauki, mediów i inwestycji. Każdy zwycięzca będzie miał dedykowane stoisko wystawowe, a także zaprezentuje się na imprezie Formnext Pitchnext we wtorek 15 listopada 2022 r.
ZWYCIĘZCY FORMNEXT START-UP CHALLENGE 2022
Warszawski start-up Alpha Powders (stoisko 12.0-B81G) opracował i opatentował technologię proszkowania, sferoidyzacji i modyfikacji proszków polimerowych na żądanie. Obecnie firma koncentruje się na opracowaniu kompaktowego urządzenia specjalnie dla laboratoriów badawczo-rozwojowych pracujących nad nowymi proszkami SLS. Prototyp został przetestowany z różnymi materiałami, w tym z poliamidami, TPU lub proszkami poliolefinowymi, i udowodniono, że niezawodnie wytwarza sferyczne proszki SLS w procesie suchym. Firma kontynuuje rozwój tej technologii i zamierza oferować rozwiązania w skali pilotażowej i produkcyjnej w nadchodzących latach.
Lattice Medical (stoisko 12.0-B81B) to biomedyczny start-up, który powstał w październiku 2017 roku. Francuska firma we współpracy z CHU Lille-France opracowała opatentowaną technologię 3D, która umożliwia naturalną regenerację tkanki tłuszczowej, przynosząc ogromną poprawę w zakresie na przykład procedury wszczepiania implantów piersi. Bioproteza Mat(t)isse wykonana jest z biomateriałów drukowanych w 3D, jest w pełni biowchłanialna i dostosowana do indywidualnej morfologii pacjenta. Piersi są w ten sposób całkowicie rekonstruowane z własnej tkanki pacjentki i nie wprowadza się ciał obcych
Photosynthetic (stoisko 12.0-B81H) specjalizuje się w szybkim i oszczędnym drukowaniu mikro 3D. Mikrostruktury 3D są zwykle wytwarzane przy użyciu konwencjonalnych metod, takich jak litografia dwufotonowa (TPL), stereolitografia (SLA) i optyczna litografia w skali szarości (OGL). Z kolei opatentowana technologia holenderskiego start-upu wykorzystuje optyczny system sprzętowy, żywice oparte na polimeryzacji jednofotonowej oraz algorytmy komputerowe do sterowania procesem drukowania. Nowa mikro drukarka 3D firmy Photosynthetic umożliwia szybką mikroprodukcję (50 mm3/godz.) w trybie wysokiej rozdzielczości (<1 mikron).
Dzięki robotom NetShape brytyjski start-up Rivelin Robotics (stoisko 12.0-B41) opracował rozwiązanie do szybkiej obróbki końcowej części i komponentów metalowych wytwarzanych metodą przyrostową. W wielu zastosowaniach do obróbki mechanicznej metali obróbka końcowa przyczynia się do 30% kosztu jednostkowego na część. Do usuwania podpór i ukierunkowanego wykańczania firma Rivelin opracowała roboty NetShape, napędzane przez potężne oprogramowanie sterujące NetShape, które wykorzystuje zarówno uczenie maszynowe, jak i tradycyjną deterministyczną teorię sterowania. Rezultatem jest zautomatyzowane rozwiązanie do usuwania podpór, które redukuje defekty o 90%, skutkuje 10-krotną redukcją kosztów operacyjnych oraz eliminuje ryzyko i zmienność dla ludzi.
Włoski start-up SphereCube (stoisko 12.0-B81A) opracował technologię druku 3D, która jest w stanie przetwarzać materiały kompozytowe na bazie polimerów lub matrycę termoutwardzalną z ciągłym wzmocnieniem włókien, umożliwiając w ten sposób zautomatyzowaną produkcję produktów z wysokowydajnych kompozytów w dowolnych kształt. Według firmy, jej technologia różni się od obecnie dostępnych procesów utwardzania tworzywa pod wpływem ciepła, co poprawia zwilżanie i wiązanie włókien wzmacniających, matrycy i warstw drukowanych w 3D.
Źródło: www.formnext.mesago.com