Przez wiele lat druk 3D w pełnym kolorze w technologii FDM / FFF był nieosiągalnym celem, do którego wielu dążyło, lecz każdy ponosił mniej lub bardziej spektakularną klęskę. Dopiero w 2017 roku tajwańskiemu XYZPrinting udało się stworzyć drukarkę 3D zdolną kolorować modele wykonane z termoplastów w formie żyłki za pomocą tuszu atramentowego, nakładanego przez niezależną głowicę. Rozwiązanie to ma niestety kilka słabości, m.in. relatywnie długi czas druku 3D oraz niezbyt dokładne krycie kolorem elementów kulistych. Tymczasem teraz mamy przyjemność ogłosić alternatywę dla tego rozwiązania i to w wydaniu polskim! Oto OVE – pierwsza polska drukarka 3D drukująca w pełnym kolorze w klasie przemysłowej.

OVE to firma powstała w 2015 r. w Warszawie, gdzie rozpoczęła prace nad swoim nowatorskim urządzeniem. Powstało ono we współpracy z Memjet Ltd. – globalnym koncernem specjalizującym się w produkcji systemów poligraficznych i drukujących oraz zespołu dr Roberta Sitnika z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Drukarka 3D tworzy detale z tworzyw sztucznych w formie żyłki, a każda kolejna warstwa jest pokrywana kolorem z głowicy drukującej Memjeta.

Proces kolorowania odbywa się w sposób natychmiastowy – cała powierzchnia danej warstwy wydruku jest pokryta atramentem podczas jednego przejazdu głowic drukujących. Urządzenie ma obszar roboczy o kształcie i wymiarze arkusza A4 (210 x 300 mm) i może drukować do 300 mm w osi Z.

Urządzenie współpracuje z kilkoma rodzajami tworzyw termoplastycznych, które bezproblemowo radzą sobie z przyjmowaniem pełnego koloru. Równocześnie OVE zapowiada stałe rozszerzanie zakresu materiałów jakie mogą być stosowane w jego systemie. Oprócz w pełni zintegrowanej drukarki 3D, OVE opracowało także unikalny zestaw OEM, który ma umożliwić innym producentom dodanie modułu drukującego w kolorze Memjet w swoich systemach.

Urządzenie korzysta z własnego oprogramowania, które pozwala na łatwe nanoszenie kolorów, tekstur czy informacji lub notatek (np. kodów QR).

Oficjalna premiera urządzenia ma odbyć się na targach Formnext we Frankfurcie nad Menem, jakie odbędą się w dniach 19-22 Listopada 2019 r. Wtedy też rozpocznie się przyjmowanie pre-orderów na maszyny, które mają być dostarczane do klientów w II kwartale 2020 roku. Cena urządzenia została ustalona na poziomie ok. 10.000 €.

Jak mówi Tomasz Płuciennik – CEO firmy, OVE  to idealne narzędzie  do szybkiego druku wszelkiego rodzaju kolorowych prototypów. Znajdzie zastosowanie w przemyśle, edukacji, architekturze, medycynie, marketingu czy rozrywce. Podczas wstępnych rozmów z potencjalnymi klientami, drukarką 3D wyraziły swoje zainteresowanie firmy z Niemiec czy USA.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like