W przypadku przemysłowych drukarek 3D to często cena stanowi barierę nie do przejścia dla małych firm. Na przeciw potrzebom przedsiębiorstw o mniejszym budżecie wychodzi Stratasys, prezentując najnowszy model F120 – rozwiązanie, spełniające zaawansowane potrzeby firm. Jakie przewagi nad niskobudżetowymi urządzeniami FFF ma technologia Stratasys FDM? Przeczytajcie sami.

Stratasys F120 to kompaktowa wersja popularnej, cieszącej się niesłabnącą popularnością serii przemysłowych drukarek 3D F170, F270, F370. Urządzenie pracujące w technologii FDM stanowi uzupełnienie serii o drukarkę 3D do szybkiego prototypowania.

Drukarka obsługuje materiały: ABS-M30, ASA oraz rozpuszczalny materiał podporowy SR-30. Pomimo zmniejszonych gabarytów, obszar roboczy urządzenia wynosi tyle samo, co w przypadku maszyny F170, czyli: 254 × 254 × 254 mm.

Wysoka dokładność i wydajność produkcji

Dokładność to aspekt, który wyróżnia F120 na tle konkurencyjnych rozwiązań. Urządzenie jest w stanie wytwarzać części z dokładnością +/- 0,2 mm lub +/- 0,002 mm/mm i tolerancją w osi Z równą 0.000/+ wybrana wysokość warstwy. Wysoka precyzja urządzenia sprawia, że wydrukowane elementy są dokładnym odwzorowaniem wymiarów modelu CAD, bez względu na to, ile serii musi zostać wykonane.

ZOBACZ: Poradnik kupującego: FDM vs FFF

W przypadku F120 problemu nie stanowią również kilkunastogodzinne wydruki 3D.  Nie trzeba martwić się kalibracją, nie ma również konieczności pilnowania urządzenia ani ustawiania skomplikowanych parametrów. Stratasys gwarantuje ciągłą, niezawodną pracę maszyny. Zwiększona pojemność zasobnika na materiał pozwala F120 drukować nieprzerwanie do 250 godzin.

Funkcjonalne materiały

Dostęp do wysokiej klasy materiałów inżynieryjnych jest szczególnie ważny w zaawansowanym prototypowaniu. F120 wykorzystuje tworzywa termoplastyczne ABS-M30™ i ASA.  Filamenty klasy przemysłowej zapewniają wytrzymałość, trwałość i wykończenie wystarczające do zaspokojenia szerokiego zakresu potrzeb – od prototypowania do produkcji. Materiały i drukarki 3D w technologii FDM stworzono tak, aby zapewnić bezproblemowe osadzanie warstw z najwyższą dokładnością.

 • Materiał ABS – jeden z najbardziej uniwersalnych i wytrzymałych termoplastów. Zastosowania:
  • szybkie prototypowanie
  • weryfikacja poprawności projektu
 • Materiał ASA – odporny na działanie promieni UV, nie wypacza się i zachowuje stabilność wymiarową. Zastosowania:
  • prototypowanie funkcjonalne,
  • części zamienne,
  • narzędzia i uchwyty,
  • obudowy urządzeń, osłony, pojemniki,
  • zaślepki, klapki, zaczepy.

Co więcej, rozpuszczalny materiał podporowy SR30™ daje pełną swobodę projektowania części o skomplikowanych kształtach i geometriach, co skracając czas potrzebny na obróbkę wydruku.

Zaawansowana technologia szybkiego prototypowania

F120 jest rozwinięciem wielokrotnie nagradzanej serii Stratasys F123 ™. Obie maszyny maszyny cechują sprawdzone rozwiązania technologiczne, powtarzalność, precyzja wytwarzania oraz łatwość użytkowania. Stała kontrola temperatury zapewnia, że części są drukowane zgodnie z projektem. Kontrola temperatury pozwala także na druk z dużą gęstością, która jest znacznie bliższa formowanym lub obrabianym częściom.

Prototypy można z powodzeniem testować funkcjonalnie w celu weryfikacji projektu, pasowności lub aerodynamiki części. F120 ma zamontowane wytrzymałe podzespoły (tj. trwałe komponenty sterujące ruchem, stalowa rama o wysokiej wytrzymałości i serwonapędy), co przekłada się to wysoką wydajność i możliwość produkcji seryjnej.

Drukowanie bezpośrednio z pliku CAD

Wygodna obsługa systemu F120 to kolejna duża zaleta systemu drukującego. Łatwa wymiana materiału, szczelnie zamykane zasobniki, chroniące przed wilgocią składają się na niezawodność oferowaną przez Stratasys.

Oprogramowanie GrabCAD Print pozwala na drukowanie natywnych plików bezpośrednio z oprogramowania CAD oraz ustawienie wszystkich potrzebnych parametrów, takich jak orientacja czy wypełnienie, bez konieczności edycji w innym programie.

Drukarka 3D Stratasys F120 jest dostępna już od 46 900 PLN netto.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej oficjalnego dystrybutora rozwiązań Stratasys w Polsce – CadXpert.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like