Pięcioosiowy druk 3D w wydaniu Autodesk Fusion i Generative Machine
Start-up Generative Machine, wykorzystując zaawansowane możliwości programu Autodesk Fusion oraz projektowania generatywnego, przeciera szlaki w dziedzinie projektowania urządzeń. Ich najnowszy projekt, prototypowa drukarka FFF/FDM to pierwsza drukarka tego typu działająca w pięciu osiach w przeciwieństwie do dotychczas występujących wyłącznie 3-osiowych. Jej stworzenie było możliwe dopiero dzięki najnowszym osiągnięciom w obszarze oprogramowania.

Wersja beta tej drukarki została nie tylko zaprojektowana w Fusion, ale również jej komponenty zostały wyprodukowane przy jego pomocy przez obsługę druku 3d z metalu wraz z towarzyszącą obróbką CNC. Fusion był również wykorzystywany do projektowania obudowy elektroniki i niestandardowych płytek drukowanych (PCB), co dowodzi wszechstronności tego oprogramowania.
Andrew Everitt, jeden ze współzałożycieli Generative Machine, wspomniał, że „W kwestii elektroniki firma korzysta z ekosystemu Duet3D do sterowania ruchomymi elementami urządzenia. Płytki sterujące Duet3D wraz z oprogramowaniem RepRap zapewniają niesamowitą elastyczność w konfiguracji maszyny, będąc jednym z niewielu zestawów, które nadają się do 5-osiowej drukarki FFF.”
Ten projekt, choć w fazie testów, już teraz pokazuje, że to ogromny krok naprzód w technologii druku 3D. Wizja założycielu Generative Machine polega na możliwości przedefiniowania parametrów maszyny oraz wygenerowania zupełnie nowego urządzenia o wskazanych parametrach za naciśnięciem jednego guzika. Koncepcja „samoprojektujących się” produktów i maszyn staje się coraz bardziej realna, co pokazuje, jak technologia będzie wspierać inżynierów w tworzeniu unikalnych rozwiązań.
Źródło: autodesk.com