Bez wątpienia najlepszym potwierdzeniem teoretycznych dywagacji na temat zalet technologii przyrostowych są realne zastosowania, które poprawiają komfort ludzkiego życia. Zespół lekarzy z Alexander Orthopaedic Associates przeprowadził niedawno przełomowy zabieg wszczepienia drukowanego 3D implantu kości palca. Pacjent, który został poddany operacji jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która otrzymała metalowy implant paliczka dalszego.
Rzeczonym pacjentem był Robert Smith, hutnik z Saint Petersburga na Florydzie. W 2017 roku, w trakcie wykonywanej pracy jego palec uległ zmiażdżeniu. Wtedy to lekarzom udało się uratować tylko opuszek palca – znaczne uszkodzenie kości nie pozwoliło mu jednak powrót do pracy ze względu na uniemożliwienie prostych czynności takich jak chwytanie, ściskanie czy wykonywanie drobnych prac manualnych.
Szukając rozwiązania swojego problemu Smith trafił na zespół doktora Daniela Penello z Alexander Orthopaedic Associates. Wspólnie z Additive Orthopaedics, firmą z łączącą nowoczesne technologie z aplikacjami medycznymi, opracowali projekt drukowanego 3D zamiennika kości.
Opracowane rozwiązanie było możliwe do wykonania za sprawą technologii przyrostowych – struktura wykonana z tytanu medycznej klasy została dopasowana do indywidualnej anatomii pacjenta. Procedura leczenia została zaakceptowana przez FDA. W dwa miesiące po zabiegu pacjentowi przywrócona została mobilność palca, a sam Smith przyznaje, że operacja została zakończona całkowitym powodzeniem. Obecniepacjent jest w trakcie rekonwalescencji, która pozwoli mu na powrót do stanu sprzed urazu.
Dr. Penello przyznaje, że przeprowadzony zabieg jest pierwszym krokiem w rozwoju nowej procedury leczenia. Szczegółowe informacje dostępne w materiale filmowym, zrealizowanym dla WINK News.
Źródło: 3dprintingindustry.com, wikinews.com