Podsumowanie konferencji „Drukowanie 3D – nowy kierunek w polskim przemyśle” organizowanej przez PIAP design

W dniu wczorajszym (14.01.2015) Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP gościł ekspertów i pasjonatów druku 3D. Odbyła się tam Konferencja „Drukowanie 3D – nowy kierunek w polskim przemyśle”, zorganizowana przez PIAP design, która zgromadziła kilkadziesiąt osób zarówno z branży druku 3D jak i przedstawicieli przemysłu i ośrodków naukowych. Swoje wykłady poprowadzili m.in. przedstawiciele firm ProSolutions – autoryzowanego przedstawiciela Stratasys oraz 3D Lab – autoryzowanego przedstawiciela 3D Systems, którzy zaprezentowali dodatkowo kilka swoich swoich drukarek 3D i przykładów realizacji. Oto krótka relacja z tego wydarzenia…

Druk 3D coraz częściej gości w bardzo wymagających gałęziach przemysłu, a sama technologia sprawdza się zarówno przy tworzeniu produktów konsumenckich, jak i tak skomplikowanych komponentów jak części i podzespoły pojazdów kosmicznych czy implanty stosowane w medycynie. Zgromadzeni w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP mogli zapoznać się z możliwościami, jakie oferują różne technologie 3D, a także porozmawiać na temat perspektyw wywarzania przyrostowego i wyzwań, jakie stoją przed jego autorami.

Wybór na miejsce konferencji Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP nie był przypadkowy. Instytut jest znany z tego, że często wyprzedza trendy i zaczyna jako pierwszy na rynku działać w obszarach, które później dynamicznie się rozwijają. Tak było m.in. w przypadku decyzji o rozpoczęciu konstruowania robotów mobilnych – dziś 9 na 10 tego typu robotów używanych przez saperów, strażaków, BOR i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo to roboty, które powstały właśnie w PIAP. Teraz podobnie może stać się z dynamicznie rozwijającą się technologią 3D w zastosowaniach przemysłowych.

Jesteśmy zawsze tam, gdzie dzieje się coś nowego. Najbliższe lata będą stały pod znakiem rozwoju takich dziedzin, jak druk 3D i rosnących możliwości jego zastosowań. Obecnie wciąż jesteśmy w fazie inwestowania w tę technologię, ale druk 3D można już stosować w przemyśle, stąd pomysł powołania do życia ośrodka PIAP design.

dr inż. Jan Jabłkowski
dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP

PIAP design, który jest niezależną częścią Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, realizuje dla przemysłu i innych branż różne, także nietypowe zlecenia druku 3D od A do Z: poczynając od stworzenia projektu komputerowego oraz dobranie materiałów i technologii wytworzenia, po przeprowadzenie koniecznych testów, aż po wytworzenie produktu finalnego.

Uczestnicy konferencji i praktycy rynku dyskutowali również o pewnych ograniczeniach technologii druku 3D. Dużym wyzwaniem pozostaje na przykład osiągnięcie maksymalnej dokładności wykonania, co jest w dalszym ciągu udoskonalane. Dziś dokładność wydruków na poziomie 100 mikronów jest w niektórych zastosowaniach – np. w przypadku budowy maszyn, niewystarczająca. Inne wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się producenci drukarek 3D to konieczność podwyższania parametrów wytrzymałościowych produktów. Bywa, że technologia, która gwarantuje otrzymanie estetycznego modelu, jest obarczona takimi wadami, jak kruchość i stosunkowo duży ciężar powstałego wydruku. Problemem pozostają też koszty – niektóre technologie pozwalają na wykorzystanie tańszych materiałów, z ceną od 30 PLN do 1500za kg, ale te bardziej zaawansowane wiążą się z koniecznością poniesienia o wiele wyższych nakładów finansowych.

Niektóre technologie druku 3D pozwalają na szerokie zastosowania. Wśród nich są m.in. technologie FDM i PolyJet firmy Stratasys, które znalazły swoje miejsce w lotnictwie, architekturze, motoryzacji, produktach konsumenckich, zbrojeniu, edukacji, stomatologii i medycynie. Technologię FDM w najszerszym zakresie wykorzystuje przemysł motoryzacyjny, ale stosowana jest ona także np. przez NASA przy produkcji części do pojazdów i podzespołów kosmicznych. Technologię PolyJet, która pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie szczegółów drukowanych z żywicy znajdzie się m.in. w projektach architektonicznych jak i przemyśle zabawkarskim.

To, jak duże korzyści może przynieść wprowadzenie technologii druku 3D przedstawił na konferencji Bartosz Blicharz z PIAP design, omawiając przykład współpracy PIAP design z General Motors. Zastosowanie druku 3D w produkcji narzędzi montażowych, użytych później przy montażu samochodów marki Opel, przełożyło się na zmniejszenie kosztów wytworzenia narzędzi aż o 90% oraz zmniejszenie masy tych narzędzi o 70%. Technologia pozwoliła także na wytworzenie kompletu gotowych narzędzi w ciągu jednej zmiany (osiem godzin) oraz zagwarantowała łatwość wprowadzenia poprawek w narzędziach, a także lepszą podatność na ich obróbkę mechaniczną i chemiczną.

Konferencja „Drukowanie 3D – nowy kierunek w polskim przemyśle” stała także pod znakiem wielu interesujących dyskusji – na sali i w kuluarach, na temat przyszłości wytwarzania przyrostowego. Niektórzy wieszczą prawdziwy boom, inni są bardziej sceptyczni, mówiąc o tempie rozwoju, jednak wszyscy byli raczej zgodni co do jednego: technologia 3D ma przed sobą wielką przyszłość w zastosowaniach przemysłowych i tylko kwestią czasu pozostaje, gdy zacznie być obecna w kolejnych obszarach.

Źródło: www.design.piap.pl
Grafika: materiały prasowe

Scroll to Top