Za nami trzy dni jednej z największych w Polsce targów Mody, który odbyły się w Ptak Fashion City w Rzgowie /k. Łodzi. Gwiazdą imprezy była słynna celebrytka Paris Hilton, a swoje kolekcje prezentowało szereg znanych projektantów z Polski i zagranicy. Na targach nie zabrakło akcentu związanego z drukiem 3D. Swoje stoisko miało Materialise Polska – oddział największej firmy usługowej, specjalizującej się w profesjonalnych usługach druku 3D. Byliśmy tam również my, gdzie prezentowaliśmy odwiedzającym targi pracujące drukarki 3D.

Trzeciego dnia targów miał miejsce jedyny w swoim rodzaju, pierwszy pokaz mody powstałej przy udziale drukarek 3D. Swoją kolekcję prezentował słynny chiński projektant Steven Ma, twórca firmy Xuberance i człowiek, który jako jeden z pierwszych na świecie eksperymentował z technologią druku 3D w kontekście projektowania odzieży. Całość kolekcji została stworzona w technologii SLS na profesjonalnych maszynach EOS przez Materialise.

Najsłynniejszym projektem prezentowanym w Rzgowie była najdłuższa suknia wydrukowana na drukarce 3D na świecie. Jej autorem był właśnie Steven Ma, który zaprojektował ją i stworzył dla swojej przyszłej żony, na ceremonię ślubną. Suknia ma 2,7 metra długości i składa się z niezliczonej ilości połączonych ze sobą ogniw, wdrukowanych ze sproszkowanego tworzywa sztucznego w technologii SLS. Na potrzeby tego projektu Ma stworzył specjalne oprogramowanie o nazwie Build Processor, który pozwala na generowanie dużych plików do druku 3D, które są cięte i przesyłane od razu do drukarki 3D.

Oprócz tego Steven zaprezentował szereg innych projektów, porażających swym kształtem sukien, gorsetów, ozdób oraz butów.

Pokaz kolekcji Stevena

Oprócz Stevena Ma, Materialise zaprezentowało projekty wielokrotnie nagradzanej projektantki mody Melindy Looi oraz holenderskiej projektantki specjalizującej się w łączeniu mody z różnymi technologiami, Anouk Wipprecht.

Innym ciekawym akcentem – chociaż zupełnie niezwiązanym z modą, była New Warsaw, czyli Nowa Warszawa – projekt nowej wersji kultowego, polskiego samochodu autorstwa Koziołek Design. Podczas wielu rozmów z kolegami z Koziołek Design jakie odbyliśmy podczas targów, dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat powstawania tego niesamowitego projektu, jak również innych pojazdów, nad którymi pracują. Mam nadzieję już wkrótce powrócić z garścią świetnych newsów na ten temat.

Nowa Warszawa

Na koniec kilka słów komentarza dotyczącego gwiazdy pierwszego dnia targów, czyli Paris Hilton. Jak na gwiazdę światowego kalibru przystało, Hilton spóźniła się na swoje oficjalne przybycie półtorej godziny, ale biorąc celebryckie standardy, niewłaściwym byłoby, gdyby się stało inaczej. Skłamałbym mówiąc, iż witały ją nieprzebrane tłumy – powiedzmy, iż kto miał taką potrzebę, ten przyjechał i na nią czekał, a potem ją przywitał… Jeśli chodzi o jej wieczorny „set DJ`ski„, to trwał tyle ile (chyba?) powinien, czyli ok. 30 minut. Jako że gustuję w całkowicie innej muzyce, trudno mi ocenić jej kunszt i warsztat DJ-ski. Obecnym osobom występ Hilton raczej się podobał, więc chyba można uznać go za w pełni udany.

I to by było w sumie na tyle w tym temacie…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like