V edycja Dni Druku 3D już za nami. Wszyscy wpadliśmy już w wir bieżących obowiązków, czas jednak na krótkie podsumowanie. V edycja odbyła się na Terenie Targów Kielce w dniach 11-12 marzec 2015r. Organizatorem wydarzenia był FabLab Kielce, a głównym partnerem Targi Kielce. Partnerem wspierającym nasze działania od strony wizerunkowej był Instytut of Design Kielce, w którym mieści się również siedziba FabLabu Kielce. Sponsorem upominków w postaci filamentu dla hobbystów druku 3D był producent filamentu firma WOLFix. Partnerem zapewniającym obsługę było Koło Naukowe Komputerowe Wspomaganie Projektowania. Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Kielce oraz niezawodny portal CD3D. Wiele relacji przeprowadziły portale internetowe oraz Echo Dnia Kielce.

Gościliśmy 53 firmy, 21 hobbystów druku 3D oraz 116 drukarek. Odbyło się 16 godzin bezpłatnych szkoleń w zakresie druku 3D dla ponad 200 osób. Ponadto odbyło się dwudniowe bezpłatne szkolenie dla klientów firmy ABC Data oraz czytelników CRN. Zajęliśmy powierzchnię 1000 m2. Dni Druku 3D w ciągu dwóch dni odwiedziło ponad 5000 zwiedzających. W czasie trwania imprezy wręczono nagrody branżowe przyznawane przez CD3D oraz rozstrzygnięto konkurs firmy 3D Printers, w którym nagrodą główna była drukarka HABOT3D o wartości ponad 12 tysięcy PLN.

Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że Dni Druku 3d V edycji były największymi z dotychczas organizowanych targów branży druku 3D w Polsce i jednymi z większych w Europie. Nie zawiedli wystawcy. Przyjechali prawie wszyscy, którzy zajmują się drukiem 3D w Polsce. W ostatnich dniach przed targowych musieliśmy już odmówić możliwości udziału w imprezie kilku firmom ze względu na brak miejsca. Wielu wystawców prosiło o wskazanie lokalizacji ich stoisk. Niestety z powodu przeciągania terminów zgłoszeń przez kilku wystawców nie byliśmy w stanie spełnić tego życzenia. Z tego też powodu, było za późno aby móc zwiększyć przestrzeń na której odbywały się Dni Druku 3D. Opóźnianie zgłoszeń praktycznie paraliżuje działania organizacyjne takiej imprezy. Zwracamy się zatem z ogromną prośbą aby w kolejnych edycjach przestrzegać tych terminów.

Tyle suchych informacji. A moje odczucia są takie… Wielka radość na możliwość spotkania się z fantastycznymi ludźmi, ze znajomymi i przyjaciółmi. Bardzo przyjazna atmosfera, uśmiechy i wymiana informacji. Konkurencja pomaga konkurencji! Tu było czuć, że oprócz biznesu ważny jest człowiek. Oczywiście raj dla zmysłów przy oglądaniu możliwości oraz rozwiązań technicznych drukarek. Nocne rozmowy o druku 3D – niech żałują Ci co nie byli – było super!

Jak zwykle chciałem serdecznie podziękować wystawcą za udział, znakomite przygotowanie stoisk i wyrozumiałość. Ogromne podziękowania dla hobbystów, którzy bezinteresownie pokonali setki kilometrów aby być razem z nami. Staraliśmy się Wam zabezpieczyć bezpłatne noclegi, by choć w niewielkim stopniu odciążyć wasze wydatki. Nie wyobrażam sobie Dni Druku 3D bez udziału zapaleńców – konstruktorów i amatorów- użytkowników drukarek 3D. To jest Wasza impreza. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przyjazd.

Podziękowania dla naszego partnera Targów Kielce za dużą elastyczność, przygotowanie wspaniałej przestrzeni targowej oraz zapewnienie sal konferencyjnych. Dziękujemy za możliwość organizacji nocnych rozmów o druku 3D. Podziękowania dla pracowników Wzgórza Zamkowego Kielce z dyrektorem Januszem Kmapem na czele oraz dla pracowników Instytutu of Desing i dyrektor ds. artystycznych Monice Patuszyńskiej za wsparcie w organizacji tej imprezy. Instytut of Design jest częścią Wzgórza Zamkowego w którym mieści się również Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Pół roku temu odbyła się tutaj IV edycja Dni Druku 3D. Jest to kompleks po więzienny w samym centrum Kielc w sąsiedztwie parku, Pałacu Biskupów Krakowskich obecnie Muzeum Narodowego oraz perły baroku – Katedry Kieleckiej.

Specjalne podziękowania dla Pauli Dulnik za marketing internetowy naszej imprezy. Dziękujemy wszystkim mediom za relacje i zapowiedzi Dni Druku 3D.

Podziękowania dla Szymka Kowalskiego oraz dla Koła Naukowego – Komputerowego Wspierania Projektowania a także dla Michała Czarnego za ogromną pomoc w funkcjonowaniu Biura Obsługi Dni Druku 3D w czasie trwania targów. Dziękujemy firmom Monkeyfab i Sygnis za przeprowadzone warsztaty.

Chcemy złożyć specjalne podziękowanie dla redakcji portalu CD3D z Pawłem Ślusarczykiem na czele. Mamy ogromną świadomość ile pracy wkładacie w promocję Dni Druku 3d. Jesteście z nami od pierwszej edycji i mam nadzieję, że będziecie nadal.

Dziękuję Pawłowi Rokicie za ogrom pracy włożony w organizację Dni Druku 3D.

Zamykamy kolejny etap targowy naszej branży. Kolejna VI edycja to wrzesień 2015 r. Na VII edycji spotkamy się za rok, znowu na terenie Targów Kielce.

Janusz Wójcik
Prezes Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii SIT Polska, konstruktor, przedsiębiorca.

  3 Comments

  1. A my wszyscy dziękujemy Januszowi i Pawłowi za tak świetne wydarzenie, na którym mogliśmy sie spotkać ze starymi i nowymi znajomymi .

  2. a ja bym prosił aby takie fajne imprezy odbywały się w weekendy ;]

   1. Muwisz masz. Kolejna impreza jesienna odbędzie się w sobotę 🙂

  Comments are closed.

  You may also like