maska_ochronna_covid-19

Polski projekt przejściówek do masek dla ratowników medycznych do druku 3D

Przedstawiciele branży druku 3D udowodnili, że technologie przyrostowe pozwalają w ekspresowym tempie produkować elementy, na które zapotrzebowanie pojawiło się zaledwie kilka dni temu. Udowadniają to wolontariusze, którzy masowo drukują 3D elementy przyłbic ochronnych. Nie jest to jednak jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie – specjalnie przystosowana maska ochronna.

Nasz czytelnik, Przemysław Stachura zgłosił się do redakcji Centrum Druku 3D, informując, że udało mu się zaprojektować model 3D. Jest nim przejściówka z budowlanej maski ochronnej do specjalnego rodzaju filtrów do respiratora. Model szybko przykuł uwagę m.in. ratowników medycznych, którzy wyrazili chęć korzystania z rozwiązania.

Im popularniejszy stawał się projekt Pana Przemysława, tym więcej ludzi wyrażało zainteresowanie, dlatego autor stworzył listę, na którą mogą wpisywać się zarówno osoby szukające przejściówek do masek ochronnych, jak i Ci, którzy, mogą je wykonać.

Poniżej kilka szczegółowych informacji, jakich udzielił nam Pan Przemysław:

Magdalena Przychodniak: Skąd pomysł na takie rozwiązanie?

Przemysław Stachura: Dotychczas wielu ratowników medycznych stosowało uniwersalne maski, na które nakładali filtry chroniące ich przez chorobami zakaźnymi. Filtry te są standardowo produkowane przez tych samych producentów masek i są dozwolone przez odpowiednie wytyczne.  W obecnej sytuacji, związanej z COVID-19, zaczęło brakować filtrów (lub stały się bardzo drogie), natomiast maski są w posiadaniu ratowników. Jednocześnie, dostępne są wciąż filtry DAR, które standardowo są używane na portach wdechowych i wydechowych respiratorów. 

Łukasz Jackowiak , ratownik medyczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie, wpadł na pomysł, żeby stworzyć przejściówkę, która umożliwi połączenie dostępnej maski z dostępnymi filtrami DAR. Jako że słyszał, że we Włoszech druk 3D znalazł zastosowanie przy wytwarzaniu różnorakich brakujących elementów medycznych, skontaktował się ze mną jako specjalistą od druku 3D. Model udało się zaprojektować i wydrukować 3D w zaledwie kilka godzin. Maska ochronna była gotowa do użycia.

MP: Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

PS: Maska ochronna jest używana przez ratowników medycznych, którzy jeżdżą do chorych, którzy potencjalnie mogą być zakażeni. Z powodu braku sprzętu, obecnie dostępne standardowe maseczki niewystarczająco chronią ich przed wirusem. Użycie takich masek, które idealnie przylegają do twarzy, jest kluczowe. Rozwiązanie jest stosowane od dwóch dni i póki co z takim zastosowaniem się spotkałem, choć niewiadomo jak będzie dalej wykorzystywane. Niemniej jednak, główny focus obecnie to ochrona  medyków.

maska-ochronna-covid19
MP: Jaka maska ochronna będzie kompatybilna z zaprojektowaną przejsciówka?

PS: Typów masek, jest w użyciu sporo. Obecnie zaprojektowane są przejściówki kompatybilne z dwoma typami masek. Jedna do wszelkich masek firmy 3M pokazanej w linku powyżej, a druga do dostępnej w Decathlonie maski snorklingowej). Zgłaszają się jednak lekarze z całej polski z innymi typami, prosząc o zaprojektowanie stosownej przejściówki. Dlatego stworzyliśmy listę, na której osoby posiadające drukarki mogą zaznaczyć gotowość do przygotowania nowych typów przejściówek, po uprzednim dostarczeniu w celu dokładnego dopasowania elementu do maski. Już niebawem pojawia się trzy nowe projekty.

MP: Czy rozwiązanie zostało przetestowane?

PS: Maska ochronna została przetestowana pod kątem drożności tzn. czy konstrukcja przejściówki w jakikolwiek sposób blokuje przepływ powietrza i czy trudniej się przez to oddycha. Wszelkie testy przeprowadzone w Szpitalu Wolskim przez wspomnianego ratownika medycznego poszły pomyślnie. Oni już w całym teamie używają tego kompletu i jeżdżą z nim w teren.

Więcej informacji na temat projektu w poście na grupie Prehospital blog.

POBIERZ PROJEKT

Przechodząc do realizacji projektu przejściówki do maski, warto pomyśleć nad doborem odpowiedniego tworzywa. Musi ono spełnić wymagania funkcjonalne, a przy tym być łatwe w sterylizacji. Materiałem, który posiada wysoką odporność na działanie chemikaliów i wytrzymałość temperaturową do około 70°C jest PETG. W trakcie dezynfekcji wiele procedur wymaga podgrzania elementów do temperatury powyżej 60°C, dlatego inny materiał o niższej wytrzymałości temperaturowej (np. PLA) może nie być odpowiednim do tego zastosowania.

Scroll to Top