Polski student opracował najtańszą metodę drukowania przestrzennego modeli przedoperacyjnych wątroby

Zyskujące popularność modele przedoperacyjne, o których pisaliśmy już kilkakrotnie w kontekście projektów prowadzonych m.in.przez Caterpillar, są niewątpliwym udogodnieniem dla specjalistów wykonujących skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Niestety głównym kryterium, które wpływa na ograniczone użycie wydruków w trakcie przygotowań do operacji jest ich wysoka cena, związana z użyciem wysokobudżetowych drukarek 3D. Student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Jan Witowski, opracował metodę wytwarzania modeli przedoperacyjnych wątroby przy znacznej redukcji kosztów. Prawdopodobnie jest to najtańszy sposób przygotowania indywidualnych wydruków przestrzennych tego organu na świecie.

Obecnie użycie drukowanych 3D modeli wątroby w trakcie przygotowań do zabiegu należą do rzadkości – wszystko za sprawą dużej ilości przeziernego materiału (najczęściej żywicy) który ma za zadnie imitować płaty wątroby, dając jednocześnie możliwość obserwacji sieci krwionośnej czy ewentualnych nowotworów wewnątrz organu. Wykonanie modelu o wymiarach odzwierciedlających realny kształt i rozmiar wątroby przy użyciu jedynie technik addytywnych to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Metoda opracowana przez Jana Witowskiego opiera się na hybrydzie dwóch uzupełniających się wzajemnie technik – druku addytywnego oraz odlewnictwa. Zgodnie z założeniami projektu Witowskiego, struktury takie jak układ żył i tętnic mogą zostać przygotowane na niskobudżetowych, ogólnodostępnych drukarkach 3D. Następnie poddawane są zatopieniu w przezroczystym silikonie, któremu w procesie odlewania nadaje się pożądany kształt organu. Koszt całego procesu wytwarzania szacowany jest na 400 – 500 PLN, a jak zapewnia twórca – rezultaty nie odbiegają jakością od wielokrotnie droższych rozwiązań proponowanych zagranicą.

Przygotowane modele odwzorowujące indywidualną anatomię narządu pozwalają chirurgom w postawieniu prawidłowej diagnozy i zaplanowaniu przebiegu operacji. Chirurdzy z Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przyznają, że drukowane przestrzennie elementy są dla nich znacznym usprawnieniem zabiegów wątroby techniką laparoskopową w przypadku trudnych do zlokalizowania guzów zatopionych w miąższu narządu. Precyzyjnie wykonany wydruk pozwala lekarzom na dokładniejsze określenia położenia nowotworu niż w przypadku klasycznych metod obrazowania medycznego, poprawiając tym samym jakość oferowanych zabiegów.

Jak dotąd, modele przedoperacyjne wątroby wykonane metodą proponowaną przez Witowskiego są wykorzystywane przez specjalistów w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jednak zainteresowanie tym rozwiązaniem wśród polskich jak i zagranicznych chirurgów ciągle rośnie. Znaczna redukcja kosztów wytwarzania jest ogromną szansą na spopularyzowanie wykorzystania modeli przedoperacyjnych w szpitalach na całym świecie.

Już wkrótce na łamach 3D w praktyce opublikujemy szerszy materiał poświęcony temu fantastycznemu projektowi.

Źródło : pap.pl

Scroll to Top