Każdy użytkownik niskobudżetowej drukarki 3D, działającej w technologii FDM, ma na koncie co najmniej jeden wydrukowany wazon. Najprawdopodobniej był to nawet jeden z pierwszych wykonanych modeli 3D. W praktyce jest to jeden z najprostszych możliwych wydruków, robiący na naszych znajomych (nie mających styczności z tą technologią) naprawdę duże wrażenie. Na portalu Thingiverse znajdziemy setki, a może nawet tysiące tego typu projektów, ale dzięki aplikacji PotterDraw będziemy mogli stworzyć i wydrukować własny model.
Nie lada gratka dla wszystkich miłośników drukowanych w 3D wazonów, którzy do tej pory musieli ograniczać się do gotowców z Internetu. PotterDraw pozwoli im rozwinąć skrzydła i w końcu wykonać projekt o jakim zawsze marzyli, bez żadnych ograniczeń i w możliwie najłatwiejszy sposób.
Twórcą aplikacji jest Chris Korda, programista z jednej z bostońskich firm, który chwali się niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w branży druku 3D. W swojej karierze zawodowej zaliczył pracę między innymi w Z Corporation (obecnie 3D Systems) oraz Viridis3D LLC (obecnie EnvisionTEC). Zaprojektowany przez niego PotterDraw jest programem opensource’owym, który za darmo można pobrać z platformy Sourceforge.
Omawiane narzędzie możemy wykorzystać do generowania wszelkiego rodzaju obiektów cylindrycznych. Nie musimy więc ograniczać się do samych wazonów. Z powodzeniem możemy zamodelować również garnki, talerze, miski, kubki, czy też kieliszki. Dodatkowo możemy nasz model pokolorować lub nałożyć na niego wybraną teksturę. Wprawdzie z naszego punktu widzenia (druku w technologii FDM) nie jest to szczególnie istotne, ale PotterDraw możemy używać również do wykonywania ciekawych animacji z efektami modulacyjnymi.
Istota działania programu opiera się na wykorzystaniu splajnu. Za jego pomocą tworzymy interesującą nas krzywiznę obrysu zewnętrznego, która docelowo stanie się tworzącą naszego modelu. Wnętrze obiektu generowane jest natomiast automatycznie.
Gotowy projekt możemy wyeksportować w jednym z kilku dostępnych formatów: PLY (w kolorze), STL (monochromatyczny), OBJ, BMP oraz PNG. Dodatkowym atutem jest zaimplementowana w oprogramowanie biblioteka gotowych modeli, które mogą być modyfikowane przez co możemy wykorzystywać je do tworzenia własnych projektów.
Źródło: www.3ders.org