Premiera nowej drukarki 3D Zortraxa! Oto Zortrax Inventure

Nareszcie! To co zapowiadano od zeszłego roku, w końcu stało się faktem. W dniu dzisiejszym (27.05.2015), w Warszawie miała miejsce premiera długo oczekiwanej, drugiej drukarki 3D olsztyńskiego Zortraxa w postaci Zortrax Inventure. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jest to mniejsze i bardziej kompaktowe urządzenie w stosunku do popularnego Zortraxa M200. Inventure jest wyposażone w dwie głowice drukujące, gdzie jedna jest przeznaczona do druku 3D z materiału bazowego, a druga z podporowego. Urządzenie ma się pojawić na rynku na przełomie III i IV kwartału tego roku, a jego cena nie jest jeszcze znana. Dodatkowo, firma wprowadza nowe, dedykowane dla tego urządzenia filamenty w postaci Z-ULTRAT Plus oraz materiału podporowego.

Zortrax Inventure to duży krok naprzód w dziedzinie niskobudżetowych drukarek 3D. Urządzenie czerpie pełnymi garściami z rozwiązań stosowanych w urządzeniach profesjonalnych rodem z drogich maszyn Stratasysa. Posiada system druku 3D z dwóch głowic drukujących, gdzie jedna nakłada materiał budulcowy, a druga podporowy, który jest następnie rozpuszczany w specjalnym roztworze, w którym wszelkie podpory niepotrzebne w finalnym modelu zostają rozpuszczone w przeciągu kilku godzin. Pozwala to na druk bardziej skomplikowanych obiektów np. takich, które zawierają ruchome elementy, wymagające podpór wewnątrz swojej struktury lub o skomplikowanej geometrii. Proces rozpuszczania supportów zachodzi w specjalnej wanience dołączanej do drukarki 3D.

Drugą istotną funkcjonalnością jest zamknięta i podgrzewana komora robocza z filtrem HEPA, który poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy. Podgrzewana komora gwarantująca wysoką precyzję wymiarową oraz zapobiega deformacjom drukowanego modelu dzięki stałej temperaturze podczas druku 3D.

Zortrax Inventure 01

Materiały do druku 3D są dostarczane w specjalnych kartridżach zapewniających łatwiejsze wymienianie go w drukarce 3D. Oprócz tego firma wprowadziła w swoim urządzeniu możliwość kontroli procesu wydruku dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi z systemem powiadomień.

Zortrax Inventure 02

Zortrax Inventure posiada relatywnie małą powierzchnię roboczą na poziomie 13 x 13 x 13 cm. To niewiele więcej niż w przypadku Up! Mini (które posiada obszar roboczy o centymetr mniejszy w każdej z osi) i dużo mniej niż w Zortraxie M200. Z drugiej jednak strony, mniejszy obszar roboczy zapewnia mniejszy rozmiar samego urządzenia, pozwala również na wydruk większości typowych modeli 3D drukowanych z ABS, w czym specjalizują się urządzenia Zortraxa.

Zortrax Inventure 09

Należy również pamiętać, iż mniejszy obszar roboczy Inventure sprawi, że Zortrax M200 w dalszym ciągu będzie konkurencyjnym rozwiązaniem w stosunku do nowego produktu.

Zortrax Inventure 10

Na potrzeby nowej drukarki 3D Zortrax opracował nowy rodzaj materiału do druku – Z-ULTRAT Plus. Jest to wyjątkowo odporne na uszkodzenia tworzywo termoplastyczne sprawdzające się zarówno w prototypowaniu przemysłowym jak i przy drukowaniu końcowych obiektów. Modele z tego materiału nadają się do przeprowadzania testów przedprodukcyjnych, ponieważ ich jakość zbliżona jest do produktów wytworzonych w technologii form wtryskowych. Z-ULTRAT Plus oraz materiał podporowy będą dostarczane w zamkniętych kartridżach.

Zortrax Inventure 03

Zortrax Inventure będzie dostępny w sprzedaży w Polsce i w ponad 50 krajach (w tym w USA, Niemczech, Indiach i wielu innych) na przełomie III i IV kwartału tego roku. Dokładna cena urządzenia nie jest jeszcze znana, ma być ona jednak bardzo konkurencyjna.

Specyfikacja techniczna urządzenia:

  • obszar roboczy: 13 x 13 x 13 cm
  • ilość głowic drukujących: 2
  • średnica głowicy drukującej: 0,3 mm
  • maksymalna temperatura głowicy drukującej: 380° C
  • średnica materiału: 1,5 mm
  • podgrzewany stół roboczy i zamknięta, podgrzewana komora robocza (maksymalna temperatura komory roboczej: 90° C)
  • druk 3D z dedykowanych filamentów dostarczanych w kartridżach (Z-ULTRAT Plus oraz materiał podporowy)
  • minimalna grubość drukowanej ścianki: 0,4 mm
 – optymalna: 0,8 mm
  • rozdzielczość druku 3D: 90-400 mikronów
  • komunikacja z drukarką 3D : karta SD
  • oprogramowanie: Z-Suite.
Scroll to Top