Filamentarno to rosyjski producent filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W katalogu produktów posiadają kilka nietypowych i rzadziej spotykanych materiałów, takich jak chociażby SBS (styren-butadien-styren), czyli styrenowy elastomer termoplastyczny oraz Ceramo Pro, przypominający po wydruku przedmioty wykonane z ceramiki. W ofercie firmy znajdziemy też serię bardzo ciekawych produktów z serii Prototyper.
Cechą charakterystyczną produktów marki Filamentarno jest fakt, że producent, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i chcąc jak najbardziej ułatwić im życie oraz zachęcić ich do eksperymentowania, zaprojektował je w ten sposób, że wszystkie drukują się w bardzo zbliżonych do siebie parametrach. Umożliwia to miedzy innymi wytwarzanie ciekawych modeli na przykład poprzez łączenie filamentów o różnych właściwościach.
Filamenty firmy podzielone są na trzy różne serie. Jedna z nich to seria PRO przeznaczona do profesjonalnego zastosowania. Pośród nich znajdziemy między innymi Ceramo, Ceramo-Tex oraz SBS. Kolejna seria to Prototyper dostępny w wersji T-Soft oraz S-Soft. Głównymi cechami dwóch ostatnich jest ich elastyczność oraz możliwość drukowania w postaci w pełni transparentnej oraz pół transparentnej.
Całkowitą przejrzystość uzyskujemy poprzez drukowanie modelu z jednego obrysu, czyli w tak zwanym trybie wazy, który dostępny jest w każdym slicerze. Taki efekt idealnie sprawdzi się we wszelkiego rodzaju butelkach, kloszach i lampach. Z drugiej strony inne typy modeli ciężko byłoby wydrukować jako obiekty cienkościenne. Zaleca się również zastosowanie ścianki nie grubszej niż jeden milimetr. Zanik efektu przeźroczystości uzyskujemy oczywiście poprzez zastosowanie grubszej ścianki, wykonanej z więcej niż jednego obrysu.
Aby uzyskać efekt szkła należy wydrukowaną powierzchnię potraktować ksylenem lub D-limonenem. Ksylen jest rozpuszczalnikiem, który bardzo szybko rozpuszcza powierzchnię plastiku po czym odparowuje, natomiast D-limonen działa wolniej, ale ma przyjemniejszy zapach.
Tworzywa Prototyper nie wydzielają żadnego zapachu w trakcie drukowania, mają bardzo niski poziom skurczu oraz dużą wytrzymałość na uderzenia. Nie należą też do materiałów higroskopijnych więc nie wymagają szczególnej troski przy ich przechowywaniu. Cena 0,75 kg szpuli to około 80 zł.
Źródło: www.3ders.org