Jeden z największych producentów drukarek 3D typu FDM / FFF na świecie – PRUSA Research, nabył 80% udziałów w Trilab – czeskiej firmie produkującej drukarki 3D dla sektora korporacyjnego. PRUSA, który do tej pory był jednoznacznie kojarzony z rynkiem urządzeń amatorskich i hobbystycznych, wkroczył w ten sposób w segment urządzeń profesjonalnych. Wartość transakcji nie została ujawniona, a samo przejęcie zostało ogłoszone na początku rozpoczętych dziś targów Formnext we Frankfurcie nad Menem.
Trilab to firma z siedzibą w Hradec Králové w Czechach, założona w 2016 roku przez Vojtěcha Tambora i Michala Boháča. Zarówno założyciele, jak i cały zespół Trilab pozostaną w jej strukturach, która od teraz będzie działać jako „Trilab – A Prusa Research Company”.
PRUSA Research zamierza poszerzyć gamę swoich produktów o nowe typy drukarek 3D. Tak komentuje to założyciel firmy Josef Průša:
Trilab produkuje wysokiej jakości drukarki 3D dla sektora korporacyjnego, a ich marka jest w tym obszarze bardzo dobrze ugruntowana. Nasze maszyny są skierowane bardziej do hobbystów i są open-source. Takie podejście może być ograniczające w sektorach korporacyjnych i przemysłowych.
Trilab produkuje drukarki 3D w oparciu o tzw. kinematykę delta. W kartezjańskim projekcie drukarek 3D Prusy stół grzewczy porusza się od przodu do tyłu, a ekstruder porusza się w dwóch osiach. Maszyny Trilab są wyposażone w ekstruder sterowany przez trzy ramiona ułożone w trójkątny kształt. Taka konstrukcja umożliwia zastosowanie lżejszej konstrukcji ekstrudera, co prowadzi do zwiększenia szybkości drukowania 3D przy zachowaniu wysokiego poziomu dokładności i jakości druku.
Flagowa drukarka Trilab, AzteQ Industrial, posiada aktywnie podgrzewaną komorę roboczą, wymienne głowice drukujące i podkładki na stół roboczy orz zdalne zarządzanie. AzteQ może drukować duże modele o wysokości do 40 cm i obsługuje zaawansowane materiały o wysokiej odporności mechanicznej i chemicznej, takie jak ABS, ASA, nylon, poliwęglan i inne pojawiające się trwałe materiały i kompozyty.
Źródło: www.prusa3d.com