Original Prusa XL – długo oczekiwana wielkoformatowa drukarka 3D czeskiego PRUSA Research, trafia w końcu do rąk pierwszych klientów. Zaprezentowana po raz pierwszy w 2021 roku, to profesjonalna drukarka 3D, przeznaczona do zupełnie innych odbiorców niż pozostałe, flagowe modele producenta – Prusa i3 Mk3 oraz Mini. Pierwsze partia jest stosunkowo niewielka, ale PRUSA zapewnia że będzie stopniowo zwiększać produkcję aby w ciągu kolejnych kilku miesięcy wysłać tysiące zamówień z pierwszego dnia przyjmowania pre-orderów.

Pierwsze modele XL jakie opuszczają fabrykę to zmontowane, jednogłowicowe wersje. Wielofunkcyjne wersje za dwa tygodnie zostaną wysłane do beta-testów do zewnętrznych testerów. Przez kolejny miesiąc będą przeprowadzane zewnętrzne testy beta, a uwzględnienie wszystkich opinii od beta testerów zajmie jeszcze kolejny miesiąc. Oczekuje się, że pierwsze sztuki multitool zostaną wysłane do klientów w maju 2023 r.

PRUSA twierdzi, że w ciągu pierwszych kilku minut od uruchomienia przedsprzedaży firma otrzymała tysiące zamówień. Przy obecnych mocach produkcyjnych odrobienie zaległości zajmie kilka miesięcy. Do maja PRUSA spodziewa się wysłać mniej niż tysiąc sztuk.

To blisko półroczne oczekiwanie na model XL – który jest jak na razie jedyną szansą dla PRUSA Research aby wejść na wyższy poziom w hierarchii światowych producentów drukarek 3D, jest solą w oku Josefa Prusy. Dlatego aby udobruchać swoich klientów i szeroką społeczność jaka stworzyła się wokół producenta, firma postanowiła dodać gratisy do XL. Wszystkie zamówienia złożone w ramach przedsprzedaży (nie tylko pierwszego dnia) otrzymają dwa prezenty: dodatkowy arkusz na platformę roboczą (dwustronny arkusz z teksturą), który można wymienić na domyślny arkusz satynowy. Drugim prezentem jest adapter dyszy Nextruder do V6. XL wykorzystuje specjalną dyszę z metalową prowadnicą filamentu (więc nie ma już rurek PTFE wewnątrz ekstrudera), a za pomocą tego adaptera można zamontować dowolną dyszę zgodną z V6, w tym modele o wysokim przepływie.

Zalew zamówień na nowe drukarki 3D to jedno – PRUSA wprowadził niezależnie od tego szereg usprawnień w konstrukcji urządzenia na podstawie otrzymanych zgłoszeń od beta testerów jak również w wyniku prowadzonych przez siebie testów wydajnościowych:

  • poprawiono ogólną stabilność i wytrzymałość całej drukarki 3D, stosując sztywniejsze metalowe profile i solidniejsze części drukowane
  • plastikowe uchwyty zastąpiono metalowymi dla zwiększenia wytrzymałości
  • dostosowano osłonę wentylatora
  • ulepszono plastikowe części Nextrudera
  • dostosowano czujnik filamentu, aby zapobiec zacięciom filamentu
  • zastąpiono profile osi X sztywniejszymi i dostosowano rozmiar paneli bocznych osi X/Y, aby zrobić więcej miejsca na paski LED RGB
  • przeprojektowano części montażowe zmieniacza narzędzi, aby ułatwić przyszłe aktualizacje
  • ulepszono kilka plastikowych części (oś X/Y).

Przeprojektowano całe menu drukarki 3D, które zostało oparte na interfejsie Original Prusa MINI. Nawigacja ma być łatwiejsza i dodano nową sekcję o nazwie Kontrola, która grupuje akcje i testy, które bezpośrednio wpływają na ruch drukarki 3D lub temperatury. Menu Ustawienia również zostało przeprojektowane, oferując bardziej zaawansowane opcje (konfigurowalny interfejs użytkownika, pasek stanu RGB, specjalne opcje podgrzewania), a także funkcje eksperymentalne.

Źródło: www.prusa3d.com

Jedną z kluczowych cech XL jest modułowy podgrzewany stół. Ulepszono oprogramowanie kontrolujące ogrzewanie i w pełni automatyczną kalibrację pierwszej warstwy, aby mieć pewność, że bez względu na wybrany materiał zawsze uzyskasz idealnie gładką pierwszą warstwę.

Firma wprowadziła nowe szpule Prusamentu, który jest teraz oferowany także na szpulach o wadze 2kg. Na start obejmuje to PETG Jet Black, PETG Prusa Orange, PLA Prusa Galaxy Black, PLA Lipstick Red. Sukcesywnie będą dodawane kolejne kolory i gatunki filamentów.

Źródło: www.prusa3d.com

Na koniec, wraz z wysyłkami pierwszych XL wprowadzono również PrusaSlicer 2.5.1 z fabrycznie przetestowanymi profilami druku 3D dla tej drukarki 3D. Na wersję 2.6.0, która jest od pewnego czasu udostępniona do testów na GitHubie trzeba będzie jeszcze poczekać…

Źródło: www.prusa3d.com
Zdjęcia: www.prusa3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like