PrusaSlicer 2.6 – przegląd najważniejszych, nowych funkcji oprogramowania

W zeszłym tygodniu PRUSA Research – jeden z największych producentów amatorskich i desktopowych drukarek 3D w Europie, opublikował najnowszą (stabilną) wersję swojego oprogramowania do druku 3D – PrusaSlicer w wersji 2.6. Program ten jest kompatybilny ze wszystkim modelami urządzeń czeskiego producenta, ale jako że jest oferowany na licencji open-source, można go używać z każdą amatorską drukarką 3D na czele z Creality3D Ender, Anycubic, czy Voron. W niniejszym artykule przejrzymy najważniejsze nowości, jakie oferuje PrusaSlicer, wśród których znajdują się m.in. narzędzia do dodawania tekstów na modelach 3D, lepszy sposób generowania wypełnień lub ścianek lub spięcie oprogramowania z biblioteką darmowych modeli 3D na Printables.

Zaczniemy jednak od funkcji, która jest obecna od pewnego czasu w innych programach tego typu, ale w nowej, zmodyfikowanej wersji – generowanie „podpór organicznych”. Jest to alternatywna wersja „podpór drzewiastych” (tree support), ale jak twierdzi firma, w jej wersji podpory organiczne działają inaczej – rozgałęzienia są bardziej inteligentne, prostsze (krótsze), gładsze i bardziej stabilne. Przekrój prostopadły do osi gałęzi jest zawsze okrągły, a algorytm automatycznie stosuje podwójne ściany obrysu dla podpory tam, gdzie jest to potrzebne.

Prusa twierdzi, że modele mogą być teraz drukowane w orientacjach, które wcześniej były nie dostępne dla technologii FDM / FFF (np. z minimalnym polem styku z platformą roboczą) i są zazwyczaj łatwe do usunięcia.

Źródło: www.prusa3d.com

Kolejna nowa funkcja to zmodyfikowany silnik malowania podpór, pozwalający na automatyczne malowanie wymuszania podpór na modelu. Algorytm sprawdza każdy odcinek wydruku, biorąc pod środek ciężkości części, wagę, ruch stołu, potencjalną kolizję głowicy drukującej, przyczepność powierzchni części do stołu, rodzaj materiału oraz występowanie drukowanie mostów.

Narzędzie Tekst pozwala wstawiać, manipulować i edytować tekst jako obiekt 3D. Chociaż nie jest to nowość sensu stricte (Zortrax wprowadził to do Z-SUITE już kilka lat temu), w wersji Prusy jest ono bardziej funkcjonalne, ponieważ pozwala oblewać tekstem zakrzywione powierzchnie, a nie być wstawiany „na płasko”. Edytor tekstu importuje też bibliotekę czcionek zainstalowaną w komputerze. Generalnie pod względem funkcjonalnym narzędzie Tekst działa identycznie jak w popularnym, darmowym programie do modelowania – 3D Builder firmy Microsoft, ale jego integracja ze slicerem sprawia, że nanoszenie tekstów jest teraz dużo prostsze, ponieważ można to robić w jednym środowisku, bez potrzeby eksportu plików .STL z innego programu.

Kolejna funkcja zaczerpnięta z 3D Builder, to cięcie modeli po płaszczyźnie, ale pod dowolnym kątem. Nadal nie jest to funkcja pozwalająca na swobodne cięcie modeli 3D w bardziej zaawansowany sposób (inny niż prosta płaszczyzna), ale daje użytkownikom nieco więcej swobody. Bardzo przydatną funkcją jest narzędzie do dodawania kołków montażowych do części wymagających złożenia po wydrukowaniu. Można ustawiać głębokość, rozmiar i tolerancje każdego złącza i otworu.

Rzecz która od dawna działa w Z-SUITE i od teraz jest dostępna także w PrusaSlicer to narzędzie pomiarowe, za pomocą którego można mierzyć np. odległości pomiędzy drukowanymi modelami lub sprawdzać wybrane jego fragmenty np. po przeskalowaniu. Można także mierzyć kąty pomiędzy niezależnymi modelami.

Firma dodała także szereg zmian optymalizujących wybrane etapy lub elementy druku 3D części:

  • dynamiczna prędkość zwisów to funkcja, która pozwala obniżyć prędkość druku 3D na zwisach, co umożliwia ich lepsze chłodzenie; algorytm oblicza nakładanie filamentu na poprzednią warstwę i stosuje prędkość obliczoną na podstawie funkcji spowolnienia zwisu
  • rozszerzenie rzadkiego wypełnienia rozszerza linie wypełnienia mostu tak, aby ich końce były wspierane przez rzadkie wypełnienie na warstwie poniżej
  • automatyczne kotwiczenie wypełnienia mostu wykrywa obszary, w których wewnętrzne mosty wymagają zakotwiczenia do obrysów i wzmacnia je poprzez dodanie dodatkowej linii dotykającej obrysów na poprzedniej warstwie
  • ulepszona opcja „Zagwarantuj odpowiednią grubość ścianki” wprowadza dodatkową logikę dla zapewnienia grubości pionowej ścianki modelu 3D, sprawiając że nie będzie cieńsza niż pionowa ściana i nie będą występowały przypadkowe dziury w powierzchni
  • unikaj ruchów nad podwiniętymi zwisami wykorzystuje algorytm szacowania jakości wytłaczania filamentu, który uwzględnia głównie jego krzywiznę i nakładanie się z poprzednią warstwą; na podstawie tych danych określa możliwe podwinięcie filamentu, a następnie planuje ruchy jałowe w taki sposób, żeby unikać regionów o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia podwiniętego filamentu.

Dodatkowe funkcje obejmują:

  • eksportuj jako STL/OBJ wraz z odejmowaniem siatki
  • przypisywanie głowic narzędzi do różnych funkcji (mające zastosowanie w Prusa XL)
  • ustawianie temperatury bezczynności
  • stożek stabilizujący dla wieży chłodzącej
  • tworzenie profili dla filamentów w formie szablonu
  • nowe wypełnienie liniami (monotoniczne), gdzie linie wypełnienia nie stykają się ze sobą, tylko łączą ze ściankami modelu
  • nowe, eksperymentalne podpory dla drukarek 3D fotopolimerowych
  • eksport miniatur GCode do .JPG lub .QOI
  • bardziej intuicyjna obsługa firmware Klippera
  • funkcje „Rozmieść” i „Wypełnij stół instancjami” uwzględniają teraz skirt i brim.

Na koniec kwestia integracji PrusaSlicer z Printables – biblioteką darmowych modeli do druku 3D, rozwijaną przez PRUSA Research. Klikając logo PrusaSlicer na Printables.com, program otworzy się automatycznie, a wybrany model zostanie zapisany w folderze użytkownika.

PrusaSlicer w wersji 2.6 można pobrać tutaj.

Źródło: www.prusa3d.com

Scroll to Top