Jakiś czas temu pisząc na blogu o zatkanej dyszy w swojej drukarce spotkałem się z komentarzem, że przechowywanie filamentu na otwartym powietrzu źle wpływa na późniejsze wydruki, i że nieużywane tworzywo lepiej jest przechowywać w szczelnych workach razem z jakąś substancją pochłaniającą wilgoć. Jako że lubię mieć wszystkie rodzaje filamentu pod ręką tak żeby móc je w łatwy sposób wymieniać, idea zabezpieczania nieużywanych szpul niezbyt mi się spodobała. Dlatego postanowiłem trochę zgłębić temat tego, co może się stać z filamentem w złych warunkach i jak powinno się przechowywać jego poszczególne rodzaje.
W internecie można znaleźć sporo opinii, że na filament niekorzystnie wpływa zawarta w powietrzu wilgoć. Cząsteczki wody miałyby wnikać wewnątrz tworzywa, m.in. powodując jego puchnięcie i minimalne powiększenie średnicy drutu. Jako że średnica wejściowa filamentu jest bardzo istotnym parametrem (służącym do wyliczenia, ile mm tworzywa powinno być wyciskane na poszczególnych etapach druku), może to doprowadzić do pogorszenia jakości drukowanych przedmiotów. Również cząsteczki wody zamieniające się w parę wodną po podgrzaniu w głowicy ekstrudera mogłyby doprowadzić do pewnych problemów, widocznych w postaci zniekształceń na wydruku.
Co do stopnia występowania wyżej wymienionych problemów to zdania są podzielone. W przypadku materiałów ABS oraz PLA, niektórzy twierdzą, że filament który nie jest używany należy zawsze pakować do szczelnych, plastikowych pojemników, najlepiej z umieszczonym wewnątrz środkiem pochłaniającym wilgoć. Wiele osób trzyma jednak filament luzem w warunkach pokojowych bez żadnych negatywnych efektów. Pojedyncze doniesienia o problemach z filamentem dotyczą miejsc o większej wilgotności powietrza – powyżej 50% RH. Sam osobiście nie zaobserwowałem nigdy żadnych dziwnych efektów, które mógłbym skojarzyć z wchłanianiem wody przez filament przechowywany w pokojowych warunkach przez wiele tygodni. Tak więc – o ile ktoś nie trzyma filamentu w piwnicy czy w innym miejscu o dużej wilgotności, zdaje się że nie powinien tym problemem zbytnio się przejmować.
Inaczej ma się kwestia nylonu – w większym stopniu chłonie on wilgoć z powietrza i na niego powinno się zwracać większą uwagę. Na stronie Taulmana (producenta tego materiału) można przeczytać, że nylon należy wysuszyć przed użyciem jeśli był przechowywany na wolnym powietrzu (nawet już przez 18 godzin). Do ewentualnego suszenia ABS, PLA oraz nylonu można (z zachowaniem odpowiedniej ostrożności) wykorzystać piekarnik, lub, co jest bezpieczniejszą metodą, użyć odpowiedni pojemnik wystawiony na słońce lub dogrzewany żarówką, umieszczoną w środku razem z pochłaniaczem wilgoci. Przykładowy projekt do takiego rozwiązania można znaleźć na Thingiverse. Zamiast suszyć materiał, można również zapobiec jego degradacji przez umieszczenie go w specjalnym, szczelnym pudełku (znalezione na Kickstarterze):
Kontener taki uchroni materiał również przed innym problemem – zanieczyszczeń zawartych w powietrzu i osiadających na filamencie. Trudno się spodziewać, żeby cząsteczki kurzu, kocia sierść czy pył pochodzący ze szlifowania wydruków trafiając do ekstrudera razem z drutem wpłynęły pozytywnie na wydruk i pracę urządzenia. Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest czyścik do filamentu w postaci filtru z gąbką, przez którą materiał przechodzi po drodze do ekstrudera:
Tak więc – jeśli chodzi o warunki domowe, myślę że ochrona przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami jest bardziej istotna niż przed umiarkowaną wilgotnością. Idealnym rozwiązaniem byłoby z pewnością posiadanie oddzielnego pomieszczenia, gdzie drukarka mogłaby pracować w stałych, kontrolowanych warunkach – co, jak podejrzewam w przypadku niskobudżetowych drukarek jest raczej rzadkością.
Źródła:
http://filamentdirect.com/how-to-store-filament
http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=30&t=3879
http://forums.robo3dprinter.com/index.php?threads/proper-care-of-filament.1435/
http://forums.reprap.org/read.php?70,124109
http://www.taulman3d.com/618-features.html
http://www.tridimake.com/2014/01/how-to-3d-print-nylon-and-trimmer-line.html
http://www.thingiverse.com/thing:153807 oraz http://www.thingiverse.com/thing:35710
https://www.kickstarter.com/projects/1162923316/the-filament-safe-3d-printing-material-storage-sol